Niemiecki episkopat obraduje nt. nadużyć seksualnych
25 września 2018 | 14:07 | ts (KAI) / pz | Fulda Ⓒ Ⓟ
Kwestia pedofilii zdominowała tematykę rozpoczętych 24 września w Fuldzie obrad jesiennego zebrania Konferencji Biskupów Niemiec. W drugim dniu obrad, 25 września, zostaną przedstawione wyniki szeroko przeprowadzonych badań na temat wykorzystywania seksualnego przez duchownych. Według niemieckiej agencji katolickiej KNA, na zakończenie czterodniowego zebrania biskupi chcą zaprezentować pierwsze konsekwencje długofalowych badań.
Pierwsze dane z tych badań ujawniono już przed kilku dniami. Wynika z nich m.in., że w aktach kościelnych z lat 1946-2014 zespół naukowców znalazł 3 tys. 677 ofiar molestowania seksualnego i ok. 1 tys. 670 oskarżonych księży, diakonów oraz zakonników. Obok sprawców, którym udowodniono winę i ich oskarżono, są także liczni duchowni oskarżeni o ataki na tle seksualnym, ale nie postawieni w stan oskarżenia, gdyż nie udowodniono im winy. Okres czasu oskarżeń zawartych w aktach wynosi ok. stu lat, najstarsze przypadki pochodzą z początku XX w.
Obok dyskusji nad wynikami badań, w programie obrad niemieckich biskupów są także kwestie pracy z uchodźcami, aktualnie tocząca się debata nad przeszczepami organów oraz zbliżający się synod biskupów poświęcony młodzieży. Po raz kolejny biskupi powrócą też do debaty wokół Komunii św. dla osób rozwiedzionych żyjących w drugich związkach.
W skład Konferencji Biskupów Niemieckich wchodzą biskupi ordynariusze oraz pomocniczy z 27 diecezji katolickich tego kraju. Obecnie, po odejściu na emeryturę bp. Heinza-Josefa Algermissena, nieobsadzona jest diecezja Fulda, w które odbywają swoje jesienne zebrania biskupi niemieccy. W tamtejszej katedrze znajduje się grób „apostoła Niemców”, św. Bonifacego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.