Niepełnosprawni u Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie
05 września 2015 | 23:42 | ks. ww Ⓒ Ⓟ
Cierpienie musi być przyjmowane z godnością – powiedział abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, podczas 16 pielgrzymki osób niepełnosprawnych do Krzeszowa. Do głównego sanktuarium maryjnego diecezji legnickiej przybyło w sobotę blisko 3 tysiące osób niepełnosprawnych, przyjaciół i bliskich na doroczną pielgrzymkę środowiska osób niepełnosprawnych.
Autokarami, samochodami, a nawet pieszo i na wózkach wędrowali pielgrzymi do Łaskawej Pani w Krzeszowie. Przez 3 dni pod opieką ks. Tomasza Filipka wędrowała grupa blisko 50 osób, które wyruszyły z Legnicy na to doroczne spotkanie. – To był czas umocnienia wiary, ale też dawania świadectwa, że z wiarą w sercu można pokonać wszelkie bariery – powiedział opiekun grupy ks. Filipek.
Krzeszowskie spotkanie rozpoczęło się koncertem kleryckiej grupy muzycznej „Semen”. Był to czas uwielbienia, ale też zabawy i animowanego tańca. Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał bp Marek Mendyk, duszpasterz osób niepełnosprawnych.
Ważne słowo do przybyłych pielgrzymów skierował ks. Marek Bałwas, niepełnosprawny ksiądz z diecezji włocławskiej. Zachęcał wszystkich przybyłych do tego, by nie zmarnowali swojego cierpienia. „Każdy z nas, chorych, cierpiących, niepełnosprawnych może ofiarować swoje cierpienie za innych, za grzeszników, za naszych bliskich. Przekuwajmy nasze cierpienie w zbawienie” – apelował.
Przypomniał, że droga wiary to droga krzyża. „Droga do nieba prowadzi przez krzyż, nie ma innej. Jednak Bóg daje nam siłę. Bóg zabrał mi nogi, ale wynagrodził to stokrotnie. Mogę dziś ewangelizować na kółkach, siedząc na wózku inwalidzkim”.
Ks. Marek przypominała też postać Jana Pawła II. „Nasz papież sam doświadczył cierpienia. Najpierw zamach na jego życie, potem pojawiły się trudności z poruszaniem się, następnie problemy z mową, a wreszcie śmierć. Jego świadectwo i wierność krzyżowi do końca nawróciły więcej ludzi niż cały pontyfikat” – mówił. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”.
Gościem specjalnym pielgrzymki był abp Zygmunt Zimowski, który specjalnie przyleciał na to spotkanie z Rzymu. Podczas koncelebrowanej Mszy św. powiedział: „Staję pośród was, jako chory pośród chorych. Przybywamy dzisiaj do dwóch serc – Jezusa i Maryi, aby przytulić się do nich, ogrzać i doświadczyć Bożej dobroci”.
W homilii, nawiązując do encykliki Jana Pawła II „Salvifici Doloris” przypomniał, że naszym zadaniem jest czynić dobro cierpiącemu, ale też czynić dobro poprzez własne cierpienie. Słabość może być bowiem twórczym elementem naszego życia”.
„Cierpienie może być przyjęte bez utraty godności. My, chorzy, mamy swoją godność i tak musimy patrzeć na nasze życie. Życie ma sens i cierpienie ma sens, ponieważ my patrzymy na krzyż Chrystusa. Jego krzyż jest potrójnym magnesem – Bożej mądrości, Bożej miłości i Bożej nadziei” – mówił gość z Rzymu.
Wezwał wszystkich pielgrzymów, aby z tego spotkania zabrali ze sobą słowa: „Bóg jest miłością, dlatego my też mamy kierować się miłością”. Zachęcił też, by w życiu codziennym stać się odpowiedzialnym za: siebie samego, za innych, za Kościół i za Ojczyznę.
Eucharystia zakończyła się modlitwą zawierzenia wszystkich pielgrzymów Matce Bożej Łaskawej.
Po wspólnej modlitwie, na placu przy bazylice odbyła się część integracyjna pielgrzymki, podczas której przygrywała Kapela z Lubina. Tradycyjnie już zostały wręczone honorowe tytuły „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. Tytuły takie przyznaje kapituła osób niepełnosprawnych tym osobom i instytucjom, które wspierają środowisko osób niepełnosprawnych. Tym razem nadano 5 takich tytułów: Mariuszowi Kowalczykowi – dyrektorowi Powiatowego Zespołu Szkół z Chojnowa, Andrzejowi Grzmielewiczowi – burmistrzowi Bogatyni, Barbarze i Marcinowi Drabentom, Annie Kleszczyńskiej i Barbarze i Czesławowi Jacusiom.
Krzeszowskie spotkanie osób niepełnosprawnych zakończyło się odmówieniem koronki do Miłosierdzia Bożego.
Pielgrzymka osób niepełnosprawnych do Krzeszowa to doroczne spotkanie, jedno z najliczniejszych w tym miejscu. Głównym organizatorem jest legnicka Caritas oraz duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych.
W tegorocznym spotkanie wzięli udział również biskupi: Zbigniew Kiernikowski, Marek Mendyk i bp senior Stefan Cichy. Ponadto rzesza wolontariuszy, którzy wspierali nie tylko organizację spotkania, ale też pomagali pielgrzymom. Szczególne słowa podziękowania należą się dobrodziejom i sponsorom za ich wsparcie, a także ks. Marianowi Kopko – gospodarzowi sanktuarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.