Drukuj Powrót do artykułu

Niepodległość dana i zadana

03 maja 2018 | 14:18 | Antoni Szymański / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Krzysztof Białoskórski / sejm.gov.pl

Pamięć historyczna mówi nam skąd przychodzimy i dokąd idziemy. Jest elementem naszej tożsamości. Historia rodzin, nawet ta tragiczna jest źródłem naszej kultury, która kształtuje naszą wrażliwość, czy też zdolność do poświęcenia się rodzinie i swojej ojczyźnie. Jako Polacy mamy szczególne powody do pamiętania, że odwaga i wysiłek naszych przodków, matek i ojców złożyły się na możliwość dumnego świętowania wzniosłych wydarzeń.

Jednym z takich wydarzeń jest uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, które dokonało się 3 Maja 1791 roku w Rzeczpospolitej Polskiej. Konstytucja 3 Maja była przejawem roztropnego namysłu nad budową trwałego i sprawiedliwego państwa. Mieliśmy być krajem, w którym obywatele będą odczuwać własną podmiotowość. Była to jak na owe czasy śmiała i nowatorska wizja. Jednak ci, którzy mieli ją wprowadzać w życie, okazali się za słabi, a sąsiedzkie imperia zbyt silne. Dopiero w 1918 roku sen o sprawiedliwej i godnej Polsce miał możliwość się spełnić. Tegoroczne upamiętnienie majowej konstytucji odbywa się w wyjątkowym czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Mamy świadomość, że niepodległość została nam dana, ale również zadana. W sposób szczególny odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Również „czwarta władza”, którym to mianem obdarzamy media, winna dbać o jednoczenie Polaków w klimacie dialogu i szacunku. 

Szczególną misję mają do wykonania samorządy i organy administracji lokalnej. Służą społeczności wrośniętej we własną „małą ojczyznę”: region, powiat, gminę, miejscowość czy dzielnicę. Działania radnych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, sołtysów i podległych im instytucji, to nic innego jak praktyczne zagospodarowywanie niepodległości poprzez mobilizowanie osób i środowisk do aktywności na rzecz wspólnego dobra. 

Rządzący w instytucjach publicznych mają ważne zadanie, aby niepodległościowe tradycje mogły być szczególnie pielęgnowane w rodzinach, w których wychowują się nowe pokolenia odpowiedzialnych obywateli. Również przedsiębiorcy strzegą niepodległości, gdy mądrze pomnażają polskie zasoby. 

Każdy z nas jest częścią tego pięknego, nacechowanego szczególną dumą procesu budowy Niepodległej. Służba ojczyźnie to tworzenie a nie niszczenie, jednoczenie, a nie rozpraszanie. Kluczowe jest aktywne opowiedzenie się za Polską w tym miejscu, w którym przyszło nam żyć i pracować. 

Wersja do druku

Przeczytaj także

02 maja 2018 15:53

Prześladowania chrześcijan również w Europe

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.