Drukuj Powrót do artykułu

Niepokalanów: 28. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości diecezji płockiej

12.07.2017 , eg, Niepokalanów, 12-07-2017 Ⓒ ℗

Sample gr. Michał Plewka (KAI)

„Szkoła kochania” – takie hasło miała 28. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości z Bieżunia w diecezji płockiej do Niepokalanowa, która zakończyła się 11 lipca. W czasie wędrówki do miejsca kultu patrona trzeźwości św. Maksymiliana M. Kolbego 13 osób podpisało Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, czyli zobowiązanie do abstynencji.

Mszy św. na zakończenie pielgrzymki z Bieżunia do Niepokalanowa, odbywającej się pod hasłem „Szkoła kochania”, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. duszpasterstwa trzeźwości. Zaprosił m.in. pątników do uczestniczenia w wydarzeniach związanych z Narodowym Kongresem Trzeźwości.

Zastanawiał się, co można zrobić dla ludzi, którzy niszczą sobie życie z powodu picia alkoholu: „Pielgrzymujecie w ich intencji, aby potrafili dobrze przeżywać wolność i cnotę trzeźwości w wolności” – zaakcentował hierarcha.

57 pielgrzymów z diecezji płockiej rozpoczęło peregrynację 6 lipca. W tym gronie było też 6 kleryków płockiego seminarium. Wyruszyli z Bieżunia, szli m.in. przez Bulkowo, Rębowo, Wyszogród, Górki Kampinoskie i Kampinos.

Pątnicy dziękowali za łaskę trzeźwości i modlili się o trzeźwość w swoich rodzinach, w intencjach prywatnych oraz o beatyfikację Sługi Bożego Mateusza Talbota, alkoholika, abstynenta, apostoła trzeźwości.

Tradycyjnie każdy dzień pielgrzymowania kończył się wieczornym Apelem Jasnogórskim, prowadzili je dekanalni duszpasterze trzeźwości w diecezji płockiej. Poza tym swoje świadectwa głosili pątnicy. W apelach uczestniczyli też mieszkańcy miejscowości, w których nocowali pielgrzymi.

Ważnym wydarzeniem było przystąpienie 13 pątników do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, czyli zobowiązanie się do abstynencji. Na zakończenie pielgrzymki pątnicy z diecezji płockiej w Niepokalanowie wzięli udział Mszy św., w której uczestniczyli także pątnicy 19. pielgrzymki łomżyńskiej – „córki” pielgrzymki płockiej.

Przewodnikiem pielgrzymki trzeźwościowej był ks. Paweł Solecki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Dobrzyniu nad Drwęcą, natomiast jej kierownikiem – ks. Wojciech Czajkowski, wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Pułtusku, dekanalny duszpasterz trzeźwości.

Pielgrzymkę zorganizował Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej, którym kieruje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, proboszcz parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie. O codzienne relacje z pielgrzymki na Facebooku dbali Beata Brulińska i ks. Wojciech Czajkowski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.