Drukuj Powrót do artykułu

Niesmak w Portugalii po ujawnieniu kolejnego organizatora ŚDM

04 grudnia 2018 | 09:42 | mz (KAI/JN/Religionline) / pz | Lizbona Ⓒ Ⓟ

Sample

Władze portugalskiego Kościoła Katolickiego oraz biuro prasowe prezydenta tego kraju Marcelo Rebelo de Sousy skrytykowały ujawnienie przez katolickiego dziennikarza informacji, że kolejnym miejscem Światowych Dni Młodzieży będzie Portugalia. Według mediów Antonio Marujo, który na swoim blogu “Religionline” ujawnił w sobotę, iż w 2022 r. ŚDM odbędą się w Portugalii, zdobył informacje w kancelarii prezydenta tego kraju.

Rzecznik prasowy portugalskiego episkopatu ks. Manuel Barbosa wyraził ubolewanie, z powodu przedwczesnego ujawnienia informacji o kolejnym miejscu ŚDM. – To była wiadomość, o której wiedziało wiele osób wewnątrz hierarchii duchownej i poza nią. Tylko papież może ogłosić miejsce, w którym odbędą się kolejne ŚDM – powiedział ks. Barbosa.

Przedstawiciel Episkopatu oraz biuro prasowe prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy uznały za niewłaściwe zachowanie katolickiego dziennikarza z Lizbony, który ujawnił informację o imprezie zaplanowanej na 2022 r. – Informację o miejscu imprezy ogłasza ten, który ją organizuje, a więc papież – podkreślił ks. Barbosa, zaznaczając, że po wcześniejszym ujawnieniu Portugalii jako gospodarza ŚDM istnieje opcja odwołania tegoż miejsca jako gospodarza wydarzenia.

Według portugalskich mediów innymi kandydatami do organizacji kolejnych, po Panamie, Światowych Dni Młodzieży są Szwecja oraz Czechy. Dodają, że w przypadku wyboru kandydatury Portugalii najprawdopodobniej impreza odbędzie się w Fatimie, a wiele towarzyszących jej wydarzeń na terenie aglomeracji lizbońskiej.

Udział w zaplanowanych na 23-27 stycznia ŚDM w Panamie, gdzie ogłoszona zostanie kandydatura kolejnego gospodarza tej imprezy, zapowiedział już prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Do Panamy z okazji spotkania młodzieży wysłana też zostanie z sanktuarium fatimskiego figurka Matki Boskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.