Niespodziewana dymisja imama Hagii Sophii w Stambule
09 kwietnia 2021 | 18:03 | pb (KAI/orthodoxtimes.com) | Stambuł Ⓒ Ⓟ
Mehmet Boynukalın, pierwszy imam Hagii Sophii w Stambule po przywróceniu w tej dawnej bazylice chrześcijańskiej kultu muzułmańskiego, niespodziewanie podał się do dymisji 8 kwietnia. Powodów rezygnacji nie ujawniono.
Według portalu ethnos.gr, kontrowersyjne wypowiedzi Boynukalına, który objął swój urząd w lipcu 2020 roku, nie podobały się władzom rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.
Na przykład po niedawnym zdymisjonowaniu przez szefa państwa gubernatora banku centralnego Turcji, który podniósł stopy procentowe, aby nie dopuścić do osłabienia tureckiej waluty – liry, Boynukalın oświadczył, że wymogiem islamu jest obniżanie stóp procentowych lub ich całkowite zniesienie, gdyż „muzułmanie muszą podjąć wojnę z lichwą”. Po tej wypowiedzi wiceprzewodniczący partii Bülent Turan wezwał imama, by unikał mieszania się do politycznych dyskusji.
Imam Hagii Sophii zabrał głos także w debacie na temat nowej konstytucji, którą chce wprowadzić Erdoğan. Domagał się, by z projektu usunąć termin „świeckość”, gdyż w ustawie zasadniczej powinno znaleźć się odwołanie jedynie do islamu.
Hagia Sophia przez niemal tysiąc lat (537-1453) była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą prawosławnych patriarchów Konstantynopola. Po zdobyciu miasta przez Turków osmańskich w 1453 r. służyła przez kolejnych 500 lat jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego. Od 1934 r., decyzją twórcy Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka, pełniła funkcję muzeum. Tę decyzję anulował 10 lipca ub.r. turecki sąd. Tego samego dnia dekret o przekształceniu symbolu Stambułu w meczet wydał prezydent Erdogan. Pierwsze piątkowe modlitwy islamskie odbyły się 24 lipca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.