Nieszpory i ekumeniczne nabożeństwo w świątyni prawosławnej
21 stycznia 2013 | 11:21 | ks. mf / br Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy w historii częstochowskiej ekumenii nabożeństwa Słowa Bożego połączone z uroczystymi Nieszporami odbyło się wieczorem 20 stycznia w prawosławnej świątyni pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej.
Nabożeństwu w języku starosłowiańskim przewodniczył ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej. – Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar tej wspólnej modlitwy na drodze do jedności chrześcijan – mówił na początku nabożeństwa ks. Drabiuk.
Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. dr hab. Sławomir Zieliński, przez wiele lat referent ds. ekumenizmu w archidiecezji częstochowskiej. – Przez sakrament chrztu świętego wszyscy przyoblekliśmy się w Chrystusa. Nie tylko reprezentujemy Chrystusa, ale przynależymy do Niego – mówił ks. Zieliński.
Wskazał na znaczenie ruchu ekumenicznego dla Europy i dzisiejszego świata. – Poszukiwanie jedności i ruch ekumeniczny to wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego. „Droga do przyszłości Europy może przebiegać jedynie przez drogi ekumenizmu. Obecny czas to godzina chrześcijańskiej ekumenii” – kontynuował ks. Zieliński, przywołując słowa teologa protestanckiego Jürgena Moltmanna.
Kaznodzieja przypomniał, że „ekumenizm to nie tylko dyplomacja, gościnność i akademicka wymiana myśli, ale to proces duchowy”. – Naszym celem jako chrześcijan jest nawrócenie nas wszystkich do Chrystusa. Wielką wartością jest wspólna modlitwa, wspólne działanie na rzecz ocalenia wartości chrześcijańskich, byśmy w oczach świata stali się wiarygodnymi jako chrześcijanie – mówił ks. Zieliński. Przywołał również postać teologa prawosławnego Oliviera Clémenta. – Ten wielki przyjaciel patriarchów Atenagorasa, Bartłomieja oraz bł. Jana Pawła II i br. Rogera z Taizé promował dialog otwarty – podkreślił ks. Zieliński.
Przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich modlili się o pokój na świecie, za Częstochowę, za młodzież oraz biednych, bezdomnych i bezrobotnych. Nabożeństwu towarzyszył śpiew chóru z rzymskokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie.
We wspólnej modlitwie wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego oraz duchowni: ks. dr Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Sławomir Zieliński i przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie oraz ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie k. Koziegłów.
Cerkiew pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie należy do dekanatu Kraków, diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kamień węgielny pod budowę cerkwi poświęcił patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w roku 1998. Pierwsze nabożeństwa odbyły się 1 lipca 2001 r.
Obecną świątynię Częstochowskiej Ikony Matki Bożej zaprojektował białostocki architekt Michał Bałasz. Parafia obejmuje duży obszar, nie tylko Częstochowy i okolic, należy do niej sto kilkadziesiąt osób.
Sama parafia prawosławna w Częstochowie ma długą historię, o jeszcze greckich korzeniach. To jedna ze starszych wspólnot prawosławnych, sięgająca XVIII wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.