Niewidzialna rana
12 lutego 2018 | 09:52 | Rzym / Dorota Abdelmoula Ⓒ Ⓟ
Handel ludźmi i współczesne niewolnictwo zbierają dziś żniwo w postaci ok. 40 mln ofiar we wszystkich krajach świata. Są drugą najbardziej dochodową działalnością przestępczą.
Handel ludźmi to też wielka, choć niewidzialna rana współczesnego Kościoła. Niewidzialna – po pierwsze dlatego – że ofiary tego procederu często nie mają odwagi opowiedzieć o krzywdzie, której doświadczyły, przez co z oczu giną nie tylko dramaty pojedynczych ofiar, ale i globalna skala problemu. Po drugie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieświadomie wspieramy ten dramat – choćby kupując towary wyprodukowane w nieludzkich warunkach, czy zadowalając się doraźnym odpowiadaniem na potrzeby osób żebrzących. To rzeczywistość, która dotyczy także Polski, i to w stopniu dużo większym, niż nam się wydaje.
Rola Kościoła w towarzyszeniu ofiarom i poruszaniu sumień jest nie do przecenienia. Przypomina o tym nie tylko doroczny Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Handlu Ludźmi, ale przede wszystkim żmudna i niewidoczna na co dzień praca wielu hierarchów, wspólnot, sióstr zakonnych i konkretnych osób, dzięki którym ci, którzy doświadczyli nieludzkiego wykorzystania i upodlenia, mogą krok po kroku na nowo odkrywać swoją godność i wartość.
Papież Franciszek zachęca, by w niesieniu tej pomocy pójść krok dalej. Nie tylko działając w ramach własnych charyzmatów i kompetencji – jako przedstawiciele Kościoła, służb czy instytucji pozarządowych – ale udzielając dyskretnej i skutecznej pomocy, stawiać na pierwszym miejscu konkretnego człowieka, przeżywającego życiowy dramat.
Na tę zachętę odpowiedzieli już członkowie Santa Marta Group, zrzeszającej hierarchów i przedstawicieli służb z całego świata, a także wiele wspólnot, instytucji i konkretnych osób. Ich zaangażowanie nie zwalnia jednak każdego z nas z odpowiedzi na pytanie: czy zrobiłem już wszystko, co możliwe, by przeciwdziałać współczesnemu niewolnictwu i pomóc jego ofiarom?
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Niegdyś rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Obecnie pracuje w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia