Drukuj Powrót do artykułu

Niewidzialna rana

12 lutego 2018 | 09:52 | Rzym / Dorota Abdelmoula Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Nathaniel Tetteh / Unsplash.com

Handel ludźmi i współczesne niewolnictwo zbierają dziś żniwo w postaci ok. 40 mln ofiar we wszystkich krajach świata. Są drugą najbardziej dochodową działalnością przestępczą.

Handel ludźmi to też wielka, choć niewidzialna rana współczesnego Kościoła. Niewidzialna – po pierwsze dlatego – że ofiary tego procederu często nie mają odwagi opowiedzieć o krzywdzie, której doświadczyły, przez co z oczu giną nie tylko dramaty pojedynczych ofiar, ale i globalna skala problemu. Po drugie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieświadomie wspieramy ten dramat – choćby kupując towary wyprodukowane w nieludzkich warunkach, czy zadowalając się doraźnym odpowiadaniem na potrzeby osób żebrzących. To rzeczywistość, która dotyczy także Polski, i to w stopniu dużo większym, niż nam się wydaje.

Rola Kościoła w towarzyszeniu ofiarom i poruszaniu sumień jest nie do przecenienia. Przypomina o tym nie tylko doroczny Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Handlu Ludźmi, ale przede wszystkim żmudna i niewidoczna na co dzień praca wielu hierarchów, wspólnot, sióstr zakonnych i konkretnych osób, dzięki którym ci, którzy doświadczyli nieludzkiego wykorzystania i upodlenia, mogą krok po kroku na nowo odkrywać swoją godność i wartość.

Papież Franciszek zachęca, by w niesieniu tej pomocy pójść krok dalej. Nie tylko działając w ramach własnych charyzmatów i kompetencji – jako przedstawiciele Kościoła, służb czy instytucji pozarządowych – ale udzielając dyskretnej i skutecznej pomocy, stawiać na pierwszym miejscu konkretnego człowieka, przeżywającego życiowy dramat.

Na tę zachętę odpowiedzieli już członkowie Santa Marta Group, zrzeszającej hierarchów i przedstawicieli służb z całego świata, a także wiele wspólnot, instytucji i konkretnych osób. Ich zaangażowanie nie zwalnia jednak każdego z nas z odpowiedzi na pytanie: czy zrobiłem już wszystko, co możliwe, by przeciwdziałać współczesnemu niewolnictwu i pomóc jego ofiarom?

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 lutego 2018 07:46

Służba zdrowia w Polsce

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.