Nieznane fakty w książkowej biografii bp. Wilhelma Pluty
23 stycznia 2015 | 14:15 | kk Ⓒ Ⓟ
Biografię bp. Wilhelma Pluty, wieloletniego pasterza Kościoła na Ziemiach Zachodnich i kandydata na ołtarze zaprezentowano wczoraj w Gorzowie Wielkopolskim. Autorem pracy wydanej w 29. rocznicę śmierci biskupa jest postulator jego procesu beatyfikacyjnego, ks. Dariusz Gronowski. Z książki można dowiedzieć się wiele o nowatorskich ideach duszpasterskich bp. Pluty oraz tego, co o gorzowskim biskupie pisali agenci SB.
Prezentacja książki odbyła się w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. Publikacja powstała z myślą o procesie beatyfikacyjnym i opiera się na bogatym materiale źródłowym. – Jej głównym celem jest przybliżenie postaci bp. Pluty wszystkim zainteresowanym, nie tylko historykom i uczestnikom procesu. W książce można znaleźć opis wielu wydarzeń i spraw, które dotąd były praktycznie nieznane nawet tym, którzy dobrze znali bp. Plutę – wyjaśnia ks. Dariusz Gronowski.
„Biskup Wilhelm Pluta. Biografia” to pierwszy tak szczegółowy i obszerny życiorys sługi Bożego. W książce można znaleźć opis wielu wydarzeń i spraw dotąd nieznanych, także osobom bliskim bohaterowi książki. Na przykład dowiemy się wiele o tym, co o słudze, którego władze uważały za jednego z bardziej niebezpiecznych wrogów państwa komunistycznego, pisali agenci SB.
"Jeśli pomimo tylu wrogich działań Kościół na Ziemiach Zachodnich tak bardzo się rozwijał, to jest w tym niewątpliwe palec Boży. Moim zdaniem to jest też argument na heroiczność cnót bpa Pluty" – zauważa ks. Gronowski w rozmowie z KAI.
Bp Pluta był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich. Na przykład opracowany przez niego system przygotowania do małżeństwa w tamtych czasach uchodził za pionierski. Drugim elementem jest nacisk w duszpasterstwie na tworzenie w parafiach różnych grup i wspólnot, co w latach sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych było nowością.
"Niektóre idee bp. Pluty są zaskakująco zbieżne z nauczaniem papieża Franciszka z adhortacji 'Evangelii Gaudium, zwłaszcza rozumienie 'ofensywnej’ misyjności Kościoła" – ocenia autor biografii. Dodaje, że wciąż wielką popularnością cieszy się sposób rozważanie Pisma Świętego opracowany przez Sługę Bożego a jego nauczanie jest wciąż inspirujące.
Obecnie trwa proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty. – W tej chwili trwa dochodzenie w sprawie heroiczności cnót, sławy świętości i znaków Sługi Bożego na etapie diecezjalnym. Prace są już w stadium mocno zaawansowanym – wyjaśnia postulator.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 roku otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 roku obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 roku został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego.
Po utworzeniu w 1972 roku przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. W sposób szczególny troszczył się o formację duchowieństwa, rozwój duszpasterstwa rodzin i kształtowanie dojrzałych wiernych świeckich świadomych swej wiary i odpowiedzialności za Kościół.
Był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w diecezji powierzonej jego pieczy pasterskiej.
22 stycznia 1986 roku zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.kk
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.