Niezwykła propozycja warsztatów online z wielkopostną pieśnią
21 marca 2021 | 15:00 | rk | Łodygowice Ⓒ Ⓟ
„Kalendarium Pieśni Żywieckiej” – to niezwykła, oryginalna inicjatywa, jaką podjęła młoda śpiewaczka ludowa, skrzypaczka, altowiolistka, etnomuzykolog i kierownik artystyczny „Magurzan” z Łodygowic Brygida Sordyl. Wirtualne cykliczne warsztaty przybliżają wybrane, często mało znane pieśni odwołujące się do kalendarza obrzędowego i agrarnego Żywiecczyzny. Wszystko kończy się koncertem domowym, także w formie online. Obecny cykl odwołuje się do pieśni wielkopostnej.
Jak tłumaczy artystka i pedagog, podczas trzech posiad śpiewaczych można nauczyć się dźwięku, tekstu i zdobień muzycznych typowych dla regionu Beskidu Żywieckiego. „Wyjątkowość projektu polega na tym, że zapraszamy słuchaczy i użytkowników internetu do domów i dzięki temu możemy wspólnie pośpiewać, choćby w formie online” – dodaje, zapraszając do obejrzenia obecnych już materiałów nagranych w Izbie Regionalnej Zamku w Łodygowicach.
W dwóch pierwszych spotkaniach Sordyl przybliżyła pieśni opowiadające o drodze męki i śmierci Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi, a także o Krzyżu Świętym. Pieśni te zostały pozyskane podczas specjalnych wywiadów na ziemi żywieckiej i przekazali je mieszkańcy Zarzecza – m.in. Maria Płonka i ks. Franciszek Płonka.
Najbliższe, trzecie spotkanie dotyczyć będzie pieśni opłakujących – u Grobu Pańskiego. Za każdym razem prowadząca warsztaty przypomina, że pieśni te stworzone są do modlitwy. Szczególnym momentem czuwania z pieśnią będzie koncert domowy, zaplanowany na 25 marca, w Niedzielę Palmową – na kanale You Tube. W nagranym wcześniej koncercie wezmą udział niektórzy członkowie „Magurzan” oraz muzycy spoza zespołu.
„Ta propozycja jest jakąś alternatywą dla tych, którzy nie mogą pójść do kościoła, ale może w ten sposób będą w stanie się modlić, rozważając mękę Jezusa” – zauważa Sordyl.
Śpiewaczka zaprasza jednocześnie na czuwanie w Wielki Piątek. Od 6 lat Zespół Regionalny „Magurzanie” spotykał się z wiernymi w kościołach na Żywiecczyźnie na wieczornych śpiewach i rozważaniach. Ponieważ z powodu obostrzeń epidemicznych realizacja tych modlitw w dotychczasowej formie nie będzie możliwa, specjalnie nagrany program zostanie tego dnia wyemitowany w internecie – na kanałach „Magurzan” – na Facebooku i You Tube.
Artystka przypomina, że każdy może zoststać mecenasem tego niezwykłego przedsięwzięcia i wesprzeć taki rodzaj muzykowania w internecie. Wystarczy zarejestrować się na platformie Patronite.pl i odszukać tam projekt Brygidy Sordyl.
Brygida Sordyl jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie wykładowcą tej uczelni na wydziale Muzyka Tradycyjna. Jest kierownikiem muzycznym Zespołu Regionalnego „Magurzanie” oraz kierownikiem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”. Od 2009 roku współtworzy, gra i śpiewa w folkowej Kapeli PoPieronie. Jest instruktorem śpiewu i skrzypiec Fundacji Braci Golec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.