Niezwykłe widowisko artystyczne dla Papieża
13 października 2002 | 18:09 | jw, ad //ad Ⓒ Ⓟ
Ponad 140 artystów z różnych krajów wystąpiło w Teatrze Narodowym podczas koncertu galowego z okazji Dnia Papieskiego. Razem stworzyli niezwykłe, multimedialne widowisko.
Koncert transmitowała na żywo TVP. Galę prowadzili Grażyna Torbicka (TVP) i Jan Pospieszalski (TV Puls). Niezwykłym momentem było odtworzenie specjlanego przesłania Ojca Świętego do Rodaków z okazji Dnia Papieskiego. Cała sala słuchała w skupieniu, gdy główny bohater koncertu mówił z Watykanu: „Wierzę, że różnorakie celebracje religijne i wydarzenia artystyczne, jakie odbywają się w tym dniu, przyczynią się do głębszego poznania Ewangelii”.
Koncert rozpoczął śpiew chóru dominikanów „Jezu, ufam Tobie”. Po powitaniu przez prowadzących Anna Maria Jopek wniosła na scenę wielki *bochen chleba* – pierwszy z tematów całego widowiska. Zaintonowała pieśń Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas, Panie za Twe hojne dary?”, podjętą później przez zespół góralski.
Dalej wykonywane pieśni były ilustrowane fragmentami filmów, których bohaterem przeważnie był Ojciec Święty. Często emitowano również fragmnety całych jego wypowiedzi.
„Jeśli podasz chleb głodnemu i nakarmisz jego duszę, światło twe zabłyśnie w cieniu, ciemność stanie się południem” – śpiewali dominikanie.
Dalej myśl widowiska pobiegła w kierunku tematu problemów współczesności, zwłaszcza nierówności społecznych – *bogactwa i biedy*.
Jazzman Mateusz Pospieszalski wraz ze scholami wykonał skomponowany przez 2 Tm 2,3 utwór „Sodoma”, w całości utrzymany w stylu ciężkiego rocka. Gdy śpiewał „Taka była wina Sodomy” -na ekranie ustawionym na scenie pokazano w zawrotnym tempie obrazy, będące symbolem współczesnej konsumpcyjnej cywilizacji: stosy jedzenia, pieniędzy, wreszcie – sterty śmieci. Te obrazy skontrastowano z wizją głodu i wojny.
Ostatnim tematem spektaklu był „chleb z nieba”, czyli *Słowo Boże*, którym karmią się wierzący. Kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki zaśpiewała piosenkę znaną po papieskiej pielgrzymce w 1997 r. „Cy bocycie?”, a Anna Maria Jopek – ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”. Widzowie mogli sobie przypomnieć wzruszającą wypowiedź Ojca Świętego z ostatniej pielgrzymki: „Nie rozstawałem się z nią przez wszystkie te lata” – wspominał Papież rolę tę pieśni w swojej osobistej historii. Zobaczyli też zdjęcia z młodości Karola Wojtyły.
W Teatrze Narodowym wystąpił m.in. *afrykański zespół Sakala Brothers z Zambii i śpiewający muzykę gospel Visual Ministry Choir z Londynu*. Byli też znani polscy artyści, m.in. Anna Maria Jopek, *Mieczysław Szcześniak*, Robert Amirian, *Arka Noego* i Deus Meus, poza tym – podhalańska Kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki i schola z kościoła św. Tomasza w Warszawie. Najstarszy z artystów ma niemal 80 lat, a najmłodszy – 4 lata.
Do wykonania finałowej pieśni na scenę zostali zaproszeni także biskupi: Ks. Prymas, nuncjusz apostolski oraz abp Gocłowski. Razem we wszystkimi artystami zaśpiewali trzymając się za ręce „Abba, Ojcze”. Do polskiego refrenu włączyli się również ciemnoskórzy artyści z Sakala Brothers.
Po koncercie wszyscy widzowie otrzymali małe chlebki, a później mogli obejrzeć, a nawet kupić chleby pochodzące z różnych części świata.
Na widowni siedzieli m.in.: Prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i bp Tadeusz Pieronek, a także premier Leszek Miller i marszałek Sejmu Marek Borowski z małżonkami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.