Noc czuwania w intencji Polonii świata już dziś na Jasnej Górze
15 października 2021 | 01:00 | It/ BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Noc czuwania w intencji Polonii świata, za tych którzy służą jej duszpasterską opieką i pomocą, za rodziny doświadczające emigracyjnej rozłąki odbędzie się dziś, 15 października, na Jasnej Górze. Od 26 lat czuwanie organizują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którzy głoszą Ewangelię wśród rodaków w różnych zakątkach świata. Poza granicami Polski mieszka prawie 20 mln osób, które przyznają się do polskich korzeni. Najwięcej przedstawicieli Polonii, szacunkowo ok. 9,6 mln osób mieszka w USA.
Na motto czuwania wybrano słowa założyciela chrystusowców kard. Augusta Hlonda „Być katolikiem w sercu”. W tym roku przypada 140. rocznica urodzin tego Prymasa Polski.
Słowa „Być katolikiem w sercu” to jedynie fragment jednego zdania wyjętego z listu pasterskiego „O życie katolickie na Śląsku” na Wielki Post 1924 r., które przypomina, że swojej wiary nie można zawiesić z jakiegokolwiek powodu czy okoliczności: pierwszy administrator apostolski Górnego Śląska napominał, iż katolik powinien nim być w sercu, w kościele, na ulicy, w towarzystwie, przy pracy, wszędzie i zawsze.
– Przywołując te słowa chcemy prosić Maryję, by uczyła nas oraz wszystkich Polaków w kraju i na emigracji, którzy przyznają się do katolickiej wiary, zawsze i wszędzie Bogu odpowiadać TAK na Jego wezwania i plany – napisali organizatorzy.
Odnosząc się do hasła spotkania ks. Mateusz Socha, chrystusowiec zauważył, że „jako naród jesteśmy bardzo silnie związani z naszą tradycją, kulturą, jednak coraz bardziej przekonujemy się, że to za mało i ich pielęgnowanie musi przekładać się na coś więcej. W dzisiejszych czasach potrzebne jest autentyczne świadectwo wiary, a taka postawa wypływa właśnie z głębi serca”.
Księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej nazywani popularnie chrystusowcami posługują w ponad 20 krajach świata.
– Ta praca nie jest łatwa, dlatego że życie naszych rodaków nie jest łatwe zagranicą – zauważa ks. Socha. Dodaje, że „mierzą się oni z różnymi problemami ekonomicznymi – finansowymi, znalezieniem godnego miejsca do życia, ale również z problemami natury moralnej czy religijnej, które w innych krajach wyglądają inaczej niż w naszej Ojczyźnie”.
Uczestniczy czuwania modlić się będą za rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny, za rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną.
Tych, którzy nie mogąc przybyć na czuwanie, a będą łączyć się w modlitwie poprzez środki społecznego przekazu, organizatorzy zapraszają do składania intencji. Można to uczynić pisząc pod adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.
Poza granicami Polski mieszka prawie 20 mln osób, które przyznają się do polskich korzeni. Najwięcej przedstawicieli Polonii, szacunkowo ok. 9,6 mln osób mieszka w USA.
W 2021 roku podobnie jak w latach ubiegłych Polacy najchętniej emigrują do Niemiec.
Wśród obywateli UE Polacy są na drugim miejscu pod względem liczby otrzymanych obywatelstw innego kraju członkowskiego.
Na świecie nawet 45 milionów ludzi posługuje się językiem polskim, co czyni go 26. najczęściej używanym językiem.
Polacy wciąż chcą emigrować. Obecnie około 18 procent dorosłych Polaków rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec, a następnie do Holandii i Wielkiej Brytanii. O emigracji najczęściej myślą 25-36 latkowie.
Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, wypełniając swoją misję w Kościele powszechnym, włącza się w apostolstwo na rzecz Rodaków przebywających poza granicami kraju. Szeroko rozumiana troska o polskich emigrantów nie ogranicza się jedynie do posługi duszpasterskiej. W prowincjach zagranicznych oprócz pracy duszpasterskiej wielką wagę przywiązuje się do podtrzymania zdrowego ducha patriotycznego, życia społecznego i polskiej kultury. W tym celu używa się wszystkich dostępnych środków masowego przekazu (audycje radiowe prowadzone w języku polskim, druk gazetek parafialnych i periodyków, strony internetowe, itp.).
Parafia polonijna jest często miejscem, gdzie Polacy mogą kultywować polskie tradycje (akademie upamiętniające ważne rocznice narodowe, spotkania opłatkowe czy wielkanocne), dbać o zachowanie ojczystego języka (szkoły polskie), uczestniczyć w życiu różnych organizacji polonijnych (polskie kluby, czytelnie, organizacje kombatanckie i harcerskie). Młodzież polonijna skupiona jest często w organizacjach sportowych i zespołach folklorystycznych. Szczególną troskę o rodaków muszą wykazywać księża pracujący poza wschodnimi rubieżami Polski, gdzie trwa odbudowa życia chrześcijańskiego i katolickiego, niszczonego celowo przez wiele lat.
Ponadto charyzmat Zgromadzenia realizowany jest poprzez działalność pobudzającą Polaków do troski o polską emigrację. To zadanie wypełnia Ruch Apostolstwa Emigracyjnego (RAE) oraz Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego (IDE).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.