Drukuj Powrót do artykułu

Noc Muzeów – „Sandomierskie spotkania z antykiem”

18 maja 2018 | 10:20 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem “Sandomierskie spotkania z antykiem” zorganizowana będzie Noc Muzeów 19/20 maja w placówkach muzealnych i kultury Sandomierzu. Złożą się na nie m.in.: wystawy 200–lecia diecezji sandomierskiej i “Ukraina przed wiekami”, pokazy rzemiosł i życia codziennego w starożytności, a także happening “Targ Niewolników”.

Dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów atrakcje przygotowały: Muzeum Diecezjalne – Dom Długosza, Muzeum Okręgowe – Zamek Królewski, Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Sandomierskie Centrum Kultury, Oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz kościół św. Jakuba.

Muzeum Diecezjalne Dom Długosza w godz. 18 – 23 zaprasza do zwiedzania pierwszej części ekspozycji pt. „200 lat Diecezji Sandomierskiej – Ludzie, Miejsca, Pamiątki, Wydarzenia, Wspomnienia”. Można na niej obejrzeć chronologicznie przedstawione sylwetki biskupów sandomierskich oraz znaczące wydarzenia takie jak: wizyta w Sandomierzu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w 1923 r., czy wystawa rolniczo-przemysłowa zorganizowana przez bp Mariana Ryxsa w 1911 r., gdzie zaprezentowano nie tylko osiągnięcia techniczno-agrarne, ale przede wszystkim wielkiego ducha patriotycznego wiernych diecezji.

W centrum ekspozycji prezentowana jest bulla Piusa VII, którą powołał do istnienia diecezję sandomierską wraz z portretem papieża i najstarszym zachowanym pastorałem biskupów sandomierskich. Zwiedzający mogą także zobaczyć unikatowe eksponaty, takie jak list Henryka Sienkiewicza do bp Stefana Zwierowicza, kartki przygotowane na obchody jubileuszu 100. lecia diecezji pochodzące ze zbiorów ks. Jana Wiśniewskiego, zabytkowe księgi z bibliotek klasztorów skasowanych przez władze carskie, a także pamiątki związane z losem powstańców styczniowych pochodzących z terenów diecezji.

Całość zamyka prezentacja fotografii pt. „Nasza diecezja cząstką Kościoła świętego” Mariana Grzybowskiego, współczesnego fotografika z Niska, który przez kilka ostatnich lat dokumentował ważniejsze wydarzenia duszpasterskie i społeczne oraz zwyczaje religijne kultywowane na terenie diecezji.

Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza powstało w 1902 r. dzięki inicjatywie profesorów miejscowego Seminarium Duchownego. W 1937 r. uroczyście zostało otwarte w obecnej siedzibie w późnogotyckim Domu Jan Długosza pod nazwą Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu. Budynek wzniesiony został w latach 1476-1478.

Muzeum jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, którego mury mieszczą dziś bogate zbiory sakralne. Zwiedzać tu można m.in.: rękopis Bogurodzicy z XV w. ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej, cenne przykłady rzeźby sakralnej, malarstwa, tkaniny jak równie sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli itp.

Muzeum Okręgowe – Zamek Królewski zaprezentuje w godz. 18 – 24 m.in.: pokazy rzemiosł i życia codziennego w starożytności, w tym warsztaty rękodzieła antycznego (m .in. kowalstwo), na dziedzińcu i w zamkowych wnętrzach. Prezentowane będą uzbrojenia, strojów rzymskich, celtyckich i germańskich. Pokazane będą musztry legionistów rzymskich i walki gladiatorów, happening „Targ Niewolników” i wróżby z run.

Będzie można zwiedzać wystawę pt. „Ukraina przed wiekami” przygotowaną przez Radosława Liwochę, kustosza Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Zorganizowana będzie projekcja filmów dokumentalnych, zrealizowanych we współpracy z Telewizją Polską, dotyczących zbiorów i ekspozycji muzeum.

O godz. 20.30 otwarta będzie do zwiedzania druga część wystawy pt. „200 lat Diecezji Sandomierskiej – Ludzie, Miejsca, Pamiątki, Wydarzenia, Wspomnienia”, na której przedstawiono postacie osób świeckich związanych poprzez swoje życie i działalność z terenem diecezji sandomierskiej. Będzie można zobaczyć kopię korony królewskiej odnalezionej w 1910 r. w ogrodach seminaryjnych, którą na krótko przed swoją śmiercią Kazimierz III Wielki złożył, jako wotum do kolegiaty sandomierskiej.

Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza o godz. 21.30 na koncert kwartetu muzycznego Boogie Boys w zamkowej Sali Rycerskiej. Atrakcyjnie zapowiada się też iluminacja siedziby Muzeum Okręgowego – Zamku Królewskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza m.in. na wykład pt. “Zbigniewa Herberta lekcja czytania” oraz wspólne czytanie esejów tego poety. W Galerii Sztuki Współczesnej BWA będzie można zwiedzać wystawę plakatów filmowych, która była prezentowana podczas 15. Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. W Polsce impreza ta odbywa się od 2003 r. i z roku na rok cieszy się zainteresowaniem kolejnych miast.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.