Noc Muzeów w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
08 maja 2022 | 18:14 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W sobotę 14 maja w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Jest to okazja do bezpłatnego zwiedzania muzeów o nietypowej porze. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
W ramach Nocy Muzeów archidiecezjalna placówka kulturalna przy ul. Dziekania 1 będzie otwarta w godz. 19.30 – 24.00.
– Na Noc Muzeów udostępniamy część wystawy stałej. W podziemiach muzeum prezentowane są zbiory złotnictwa, bogaty zbiór ornatów, pamiątki związane z bł. Stefanem Wyszyńskim, obrazy i rzeźby o tematyce religijnej – wyjaśnia Iwona Gąsiorek, specjalistka ds. edukacji i marketingu.
Pierwsze piętro Muzeum ma charakter saloniku mieszczańskiego, gdzie uwagę zwraca kolekcja zegarów stojących, meble, żardiniery oraz obrazy i rzeźby świeckie.
Otwarta będzie także wystawa czasowa „Tylko nie udawaj… obrazy i ekfrazy”. Na ekspozycji znajduje się ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX w. Tworzą one wspólną przestrzeń znaczeń z towarzyszącymi im poetyckimi komentarzami – ekfrazami autorstwa Łukasza Kossowskiego. Odbijają się w niej wspólna wiara pokoleń Polaków, namysł nad historią i teraźniejszością, zachwyt pięknem krajobrazu, nadzieja ale także gorycz rozczarowania.
„Obrazy pokazane poza schematycznymi interpretacjami, w jakich często tkwią, ukazują nam prawdę, której czasem nie chcemy dostrzec. Nagrane ekfrazy w wykonaniu aktora Andrzeja Mastalerza można odsłuchać w czasie zwiedzania wystawy” – informuje Iwona Gąsiorek.
W czasie Nocy Muzeów odbędą się także dwie prelekcje. O godz. 20.00 wykład dr Łukasza Kossowskiego „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera – pozornie scena rodzajowa…”, a o godz. 21.30 wykład dr Ewy Koprysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, pt. „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”. Wykład połączony będzie z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.