Noc Świętych w kilkunastu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej
29 października 2021 | 13:34 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią w miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizowana zostanie ponownie Noc Świętych. W wielu miejscach jej głównymi bohaterami będą tegoroczni błogosławieni – Matka Elżbieta Róża Czacka oraz kard. Stefan Wyszyński.
Program Nocy Świętych w Gnieźnie – gdzie wydarzenie miało swój początek i skąd rozprzestrzeniło się nie tylko na kraj, ale i poza jego granice – zaprezentowali podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami jego organizatorzy. Podobnie jak w latach ubiegłych gospodarzem spotkania jest gnieźnieńska parafia farna, a tegorocznym współorganizatorem duszpasterstwo młodych z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego.
„Cieszymy się, że będziemy mogli spotkać się ponownie” – przyznał ks. kan. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii farnej informując, że zarówno miejsce Nocy Świętych – kościół garnizonowy, jak i jej program, nie ulega zmianie poza ostatnim punktem, czyli wspólną agapą, której w tym roku nie będzie.
„Rozpoczniemy jak zawsze Litanią do Wszystkich Świętych i procesją z relikwiami. Po przedstawieniu przybliżającym bohaterkę tegorocznego spotkania przejdziemy w procesji do katedry, gdzie na zakończenie odśpiewamy uroczyste Te Deum” – wyjaśnił ks. Lisiecki.
Na patronkę tegorocznego czuwania wybrano bł. Matkę Różę Czacką, „kobietę, która sama nie widząc, pomagała zobaczyć innym to, co niewidzialne”.
„Taka jest także ta noc. Wpatrujemy się w to, co niewidzialne” – tłumaczył ks. Krzysztof Szkopek z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego, który wraz z młodymi przygotowuje przedstawienie poświęcone matce niewidomych. Będzie ono miało formę retrospektywnego wywiadu, w którym Róża Czacka, już jako zakonnica i założycielka ośrodka w Laskach, wróci pamięcią do swojej młodości i trudnego, a zarazem przełomowego doświadczenia, jakim była utrata wzroku. Opowie o swoim życiu, zmaganiach, nadziei i ludziach, którym zawdzięcza wewnętrzne światło.
„Przyjęcie krzyża jakim była utrata wzroku zrodziło w niej matkę dla niewidomych, podobnie jak krzyż więzienia zrodził ojca w kard. Stefanie Wyszyńskim” – podkreślił ks. Szkopek dodając, że również ten aspekt życia błogosławionych młodzież będzie chciała pokazać. Jak również i to, że żadna ułomność nie wyklucza, nie pozbawia człowieka godności i nie ogranicza go w osiągnięciu świętości.
„To także dla nas czytelny znak, abyśmy się wzajemnie szanowali i pomagali sobie odkrywać nasze piękno i wartość mimo różnych ułomności” – dodał ks. Szkopek.
W Gnieźnie Noc Świętych organizowana jest od przeszło 20 lat. Jej inicjatorem był dawny wikariusz parafii farnej ks. Jan Kwiatkowski, obecnie proboszcz parafii w Długiej Goślinie, który po raz pierwszy zaprosił młodych na modlitewne czuwanie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w 2005 roku. Z roku na rok miejsc, gdzie podobne spotkania organizowano przybywało i obecnie Noc Świętych w różnej formule odbywa się w całej Polsce.
W archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizuje ją w tym roku kilkanaście miast i parafii. W wielu bohaterką, podobnie jak w Gnieźnie, będzie bł. Matka Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.