Nominowani do Nagrody im. kard. Ignacego Jeża
15 września 2010 | 15:48 | kap Ⓒ Ⓟ
Psycholog pracująca na rzecz osób głuchoniemych, lekarz-wolontariusz hospicjum domowego i prawnik udzielająca darmowych porad – to m.in. osoby nominowane do tegorocznej, drugiej edycji Nagrody im. kard. Ignacego Jeża. Celem prestiżowego wyróżnienia jest upamiętnienie dokonań i osoby pierwszego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz promowanie działalności na rzecz drugiego człowieka. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 14 października podczas uroczystej gali w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
Ryszard Pilich, przewodniczący Civitias Christiana w Koszalinie, tłumaczy, że celem powołania do życia nagrody jest też promowanie uniwersalnych wartości chrześcijańskich. – Trudno o lepszego ich wyraziciela niż śp. kard. Jeż. Już za życia stał się on ich symbolem, których tak bardzo nasza lokalna społeczność potrzebuje – podkreśla.
Nagroda, ustanowiona przez bp. koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz diecezjalną Caritas, przyznawana jest osobom fizycznym i instytucjom z terenu diecezji w uznaniu za działalność społeczno-kulturalną lub charytatywną. Przewodnim hasłem nagrody jest cytat książek o kardynale-nominacie Jeżu „Radość płynie z nadziei”.
Kapituła Nagrody rozpatrzyła już wnioski, które napłynęły do tegorocznej edycji nagrody. Nominowanych zostało 5 osób.
Teresę Meyer zgłosili do nagrody członkowie „Civitas Christiana”, doceniając jej pasję i zaangażowanie, którym zaraża rzeszę ludzi pracujących na rzecz dzieci głuchych, niedosłyszących i z innymi chorobami. Jest absolwentką psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała w poradniach wychowawczo-zawodowych, sanatorium neuropsychiatrycznym, szpitalu, uczyła religii. W 1993 r. została kierownikiem Poradni Polskiego Związku Głuchych w Koszalinie. Dzięki jej zdolnościom menadżerskim udało się znaleźć pieniądze nie tylko na funkcjonowanie, ale i na rozwój poradni. W tym roku do użytku została oddana ostatnia część zaadaptowanego na potrzeby placówki budynku. Dzięki temu trafiający do niej mały pacjent jest nie tylko diagnozowany, ale czeka tu na niego rzesza specjalistów od terapii i rehabilitacji. Bardzo prężnie działa także pomoc dla osób po usunięciu krtani i bank aparatów słuchowych.
Franciszka Pniewska ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz indywidualnej kancelarii porad prawnych udziela także w Katolickiej Poradni Rodzinnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Vocatio Dei, z którym jest związana od 2006 r. Tam na jej bezpłatną pomoc może liczyć każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji. Doradza podopiecznym Domu Samotnej Matki oraz Koszalińskiego Domu Kryzysowego. Z darmowej pomocy prawniczej pani Franciszki skorzystały już setki osób. W 2009 r. znalazła się w gronie trojga wyróżnionych w plebiscycie „Rzeczpospolitej” Prawnik Pro Bono. Otrzymała z rąk bp. Dajczaka list gratulacyjny z podziękowaniem za dotychczasową działalność. Do nagrody mec. Pniewską zgłosiło Stowarzyszenie Vocatio Dei.
Paweł Wiszniewski pochodzi z lekarskiej rodziny. Podczas studiów medycznych w Szczecinie ożenił się z Małgorzatą, również lekarką. Po studiach zamieszkali w Toruniu, gdzie lekarz załapał „hospicyjnego bakcyla”. Pracował jako wolontariusz w przykościelnym hospicjum domowym. Po przeprowadzce do Piły został ordynatorem oddziału wewnętrznego, a później opieki paliatywnej. Udało mu się także zorganizować Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które prowadzi hospicjum domowe i sprawuje wszechstronną opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi przewlekle i ich rodzinami. Zajmuje się też integracją i duchową formacją osób niepełnosprawnych. Wiszniewskiego do nagrody zgłosiło Centrum Charytatywno-Opiekuńcze pw. Matki Bożej z Lourdes prowadzone przez diecezjalną Caritas. Zdaniem pracowników tej instytucji, praca lekarza jest wyrazem miłości do drugiego człowieka.
Stanisław Żabiński od studiów w Wyższej Szkole Inżynierskiej mieszka i działa w Koszalinie. Po wypadku, w wyniku którego sam wylądował na wózku inwalidzkim, zaangażował się w pracę w niepełnosprawnymi. Swoim życiem przekonuje ich, że mimo choroby można normalnie żyć. Wciąż walczy o likwidację barier architektonicznych, stara się zintegrować środowisko osób niepełnosprawnych. Organizuje i współorganizuje wiele imprez, wystaw i spotkań integracyjnych, które pozwalają osobom chorym bardziej otworzyć się na świat. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych IKAR, działa też w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych OPOKA. Żabińskiego do nagrody zgłosili członkowie koszalińskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. We wniosku zwrócili uwagę na osiągnięcia nominowanego w pomaganiu osobom niepełnosprawnym i integracji tego środowiska.
Bożenna Stramik przez lata pracy nauczycielskiej poświęciła się pracy z dziećmi i młodzieżą. Ukończyła słupskie Studium Życia Rodzinnego i aktywnie włączyła się w pracę Poradnictwa Rodzinnego, przez kilkanaście lat pracowała jako instruktorka dekanalna. Za swoją pracę została odznaczona przez Jana Pawła II medalem Benemerenti. Razem z ks. Kazimierzem Bednarskim tworzyła przy koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego pierwsza parafialną szkołę katolicką w Polsce. Stojąc na jej czele Bożennie Stramik udało się współtworzyć nie tylko szkołę, ale przede wszystkim wspólnotę ludzi w niej pracujących, uczniów i ich rodzin. Do nagrody zgłosiła ją koszalińska parafia pw. Ducha Świętego, doceniając jej pracę m.in. w poradnictwie rodzinnym i wysiłek włożony w powstanie Katolickiej Szkoły Podstawowej.
W ub. roku przyznano trzy nagrody. Otrzymało ją Centrum Charytatywno-Opiekuńcze pw. Matki Bożej z Lourdes w Pile za działalność pomocową na wielu płaszczyznach, kapituła docenia także umiejętność ks. Leonarda Zycha, jej szefa, do zaangażowania różnych środowisk do wspólnego działania, Leontyna Łodziewska za ponad 30-letnią działalność w poradnictwie rodzinnym, organizację struktur tej instytucji oraz Andrzej i Gabriela Cwojdzińscy za działalność w Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom oraz na rzecz Polonii i za osiągnięcia muzyczne.
Ogłoszenie tegorocznego werdyktu Kapituły o przyznaniu Nagrody im ks. kard. Ignacego Jeża nastąpi 14 października o godz. 18.00 podczas uroczystej gali w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.