Drukuj Powrót do artykułu

Norweski parlament przyjął ustawę o zakazie noszenia burek

09 czerwca 2018 | 11:13 | pb (KAI/L’Osservatore Romano) / pz | Oslo Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

Norweski parlament przyjął ustawę, która zakazuje jakiegokolwiek typu ubiorów, które zakrywają, choćby częściowo, twarz, w tym burek i nikabów. Przepis będzie obowiązywał we wszystkich szkołach, w tym w placówkach dla imigrantów, dotycząc zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Projekt ustawy został przedstawiony przez rząd pod koniec marca. Minister finansów, a zarazem przewodniczący Partii Postępu Siv Jensen uzasadniał ten krok potrzebą życia w „społeczeństwie otwartym, którego mieszkańcy nie zasłaniają swych twarzy”.

Wprowadzając to prawodawstwo Norwegia stała się pierwszym krajem skandynawskim, narzucającym tego typu przepisy także w szkolnictwie.

Z kolei w Danii przyjęto ostatnio ustawę, która zabrania noszenia w przestrzeni publicznej pełnych burek, zasłaniających całe ciało. Przedstawiony przez centroprawicowy rząd projekt ustawy uzyskał poparcie również ze strony dwóch innych głównych sił w parlamencie: socjaldemokratów i Partii Ludowej.

W wielu państwach Europy istnieją przepisy zakazujące lub ograniczające noszenie pełnej burki. Pierwszym z nich była Francja, w której odpowiednia ustawa weszła w życie w kwietniu 2011 r.

 

Wersja do druku

Przeczytaj także

09 czerwca 2018 11:10

Franciszek spotkał się z kosmonautami

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.