Drukuj Powrót do artykułu

Nowa epoka pielgrzymek

17.07.2017 , Warszawa / Michał Plewka / bd Ⓒ ℗

Na dobre zaczęły się wakacje, a Polacy, jak wynika z pierwszych danych, chętniej niż w poprzednich latach spędzają je poza domem. Swoisty boom widać oczywiście w popularnych kurortach, jednak i miejsca niezbyt popularne dotąd na turystycznych szlakach coraz częściej cieszą się uznaniem szukających wypoczynku rodaków.

Podobne obserwacje mają kustosze niewielkich i mniej popularnych sanktuariów, do których częściej trafiają pielgrzymi zafascynowani lokalnym kultem, zachwycającą architekturą bądź przejęci wyjątkowym duchem modlitwy. Nie dziwią więc tłumy mniej lub bardziej pobożnych pielgrzymów, którzy w tych miejscach odkrywają nie tylko obecność Boga, ale przecież i piękno świata.

Czytaj także: Pierwszy w tym roku pielgrzymkowy szczyt

Zarazem mocno zmienia się na naszych oczach sposób pielgrzymowania. Stopniowo, ale wyraźnie zmniejsza się grono uczestników pielgrzymek pieszych. Częściej natomiast pątnicy zakładają na nogi rolki, wsiadają na rower, motor lub w samochód. Zdarza się nawet, że pielgrzymkową trasę pokonują konno.
Zamiast grupy nieznajomych decydują się na elitarne towarzystwo rodziny i przyjaciół. Nie bez znaczenia jest dla nich jakość posiłków i noclegi. Mają inne potrzeby niż poprzednie pokolenie. Nie oznacza to jednak, że poświęcenie dzisiejszych pątników jest mniejsze, a ofiara mniej warta.

O tym, że „Polska pielgrzymuje”, przekonać się można, przemierzając każdy jej region. Pokazujemy to również w specjalnym pielgrzymkowym serwisie portalu eKAI.pl. Przyglądamy się nowej epoce pielgrzymowania, w której, podobnie jak niegdyś, najważniejsze są modlitwa, powierzenie Bogu trudów codzienności i naładowanie akumulatorów wiary.
Michał Plewka

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 lipca 2017 18:21

Czy jesteśmy otwarci na przyjęcie Słowa Bożego?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.