Nowa Słupia: XLIII Dymarki Świętokrzyskie u podnóża Świętego Krzyża
19 sierpnia 2009 | 16:02 | apis Ⓒ Ⓟ
Rozniecenia „Świętego Ognia”, wiec „barbarzyńców” przy „Świętym Gaju” i pokaz ciałopalnego obrządku pogrzebowego – to tylko niektóre atrakcje XLIII Dymarek Świętokrzyskich.
W sobotę 22 sierpnia u stóp Świętego Krzyża w Nowej Słupi odbędą się po raz czterdziesty trzeci Dymarki Świętokrzyskie. Trwać one będą do niedzieli. W bardzo bogatym programie imprezy znalazły się także m.in. targi niewolników, pokazy bitew najeźdźców barbarzyńskich i pradawnych metod wytapiania żelaza.
„Gwoździem programu będą pokazy wytopu żelaza metodą sprzed 2 tys. lat. Pieczę naukową nad wytopem żelaza w starożytnych dymarkach pełni Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego” – poinformowała KAI Małgorzata Reczko z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi.
W sobotę już od godz. 11.00 można będzie obejrzeć najazdy barbarzyńców oraz targi niewolnicze. Piecowisko ma być rozpalone o godz. 16.00. Towarzyszyć temu będą pokazy walk barbarzyńców i rzymskich żołnierzy.
Po południu na „Scenie pod lasem” wystąpią zespoły i kapele ludowe oraz parodysta Stan Tutaj. Gwiazdą sobotniego wieczora będzie zespół Carrantuohill i grupa taneczna Reelandia.
W niedzielę po ponownym uruchomieniu piecowiska widzowie będą mogli obejrzeć wykonane w sobotę naczynia, które były wypalane w piecu garncarskim. Na godz. 16.00 zaplanowano rozbicie pieca dymarskiego Towarzyszyć im będą m.in. pokazy gladiatorskie oraz rozniecanie „Świętego Ognia”.
Na „Scenie pod lasem” przed występem gwiazdy wieczoru, którą w tym roku będzie zespół „Dżem”, zaprezentują się kabaret Weźrzesz oraz zespoły „Nektar” i „Jedyna Maść” – laureaci Świętokrzyskiej Nagrody Muzycznej Scyzoryki 2009. Dymarki zakończy pokaz sztucznych ogni.
Dymarki świętokrzyskie, to wielka impreza plenerowa regionu świętokrzyskiego. Ma ona na celu popularyzację wiedzy o dawnych technikach otrzymywania żelaza. Jest też okazją do promocji kultury regionu Gór Świętokrzyskich. Organizator, Gmina Nowa Słupia, odwołuje się do bogatych tradycji przeszłości metalurgicznej, duchowej i kulturalnej. Obok zrekonstruowanych starożytnych pieców hutniczych prezentowane są stragany twórców ludowych i ich twórczość muzyczna i literacka.
Kieleccy archeolodzy ze świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego opracowali autorski program "Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery".
Pokaz archeologiczny prezentuje problematykę starożytnego hutnictwa żelaza i związane z nim rzemiosła z tzw. okresu wpływów rzymskich od I do IV wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.