Drukuj Powrót do artykułu

Nowa Sól: bp Tadeusz Lityński wręczył nagrodę „Lubuski Samarytanin”

10 lutego 2019 | 19:46 | kk | Nowa Sól Ⓒ Ⓟ

W sobotę w Nowosolskim Domu Kultury bp Tadeusz Lityński wręczył po raz pierwszy statuetki Lubuski Samarytanin. Ta wyjątkowa nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom, które w szczególny sposób służą ludziom chorym, stając się wzorem i inspiracją dla innych.

Nagroda „Lubuski Samarytanin” jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego ustanowioną na wniosek Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. – Pragniemy w tych dniach zwrócić uwagę na osoby chore i cierpiące, a także chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom służby zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, kapelanom, psychologom za codzienną opiekę, pomoc medyczną i gotowość w towarzyszeniu chorym – wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.

– Nie patrzymy na dzisiejszą galę, jak na jakiś konkurs. Podczas posiedzenia kapituły padł jeden wniosek, po przedstawieniu 19 wniosków, że wszystkie te osoby, to ludzie o wielkich sercach, które są wrażliwe na drugiego człowieka. Jest regulamin, który sprawia, że w danym roku możemy wyróżnić sześć osób – dodał.

Wyróżnieni zostali: Stowarzyszenie św. Brata Krystyna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Zespołem DOWNA w Zielonej Górze (kategoria: instytucje, stowarzyszenia, placówki medyczne), lekarze Włodzimierz Janiszewski i Jacek Zajączek (kategoria: pracownicy służby zdrowia ) oraz Ludwika Kaczmarczyk i Anna Budynek (kategoria: wolontariusz).

Nagrody wręczył bp Tadeusz Lityński. – Nagrodzeni pokazują nam, że w tym świecie na który nieraz narzekamy mówiąc o wszechobecnej obojętności, są jednak tacy ludzie, którzy potrafią dostrzec cierpienie drugiego człowieka i przyjść mu z pomocą. Ci ludzie, jak miłosierny Samarytanin, zatrzymują się nad chorym człowiekiem nie tylko z ciekawości, ale aby mu pomóc – mówił bp Tadeusz Lityński.

Jedną z nagrodzonych jest Anna Budynek, która jest wolontariuszką w Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze. Od początku istnienia ośrodka sprawuje opiekę nad chorymi. Koordynuje i organizuje wolontariat, a przede wszystkim jest dużym wsparciem dla chorych z którymi wiąże się emocjonalnie, duchowo i poprzez modlitwę. Towarzyszy im za życia, ale również jest obecna na ich pogrzebach, a potem modli się za nich. – Ta nagroda to dla mnie wielkie przeżycie i miłe zaskoczenie. Nigdy bym się tego nie spodziewała – podkreśla pani Anna.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.