Nowa Sól: młodzi Lubuszanie pisali o świadkach wiary
18 maja 2011 | 09:57 | kk Ⓒ Ⓟ
Beatyfikacja Jana Pawła II, Rok św. Maksymiliana Marii Kolbe i 30. lecie rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego – to przyczynki do konkursu polonistycznego w którym wzięli udział gimnazjaliści z całego województwa lubuskiego.
Wczoraj w Katolickich Szkołach Prywatnych im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Nowej Soli wręczono nagrody laureatom.
Konkurs polonistyczny odbył się już po raz trzeci. – To połączenie aktualnego hasła roku duszpasterskiego i możliwości doskonalenia umiejętności językowych wśród uczniów – tłumaczy organizatorka i polonistka Justyna Brasse. Tegoroczne hasło „W komunii z Bogiem” zawężono do tematu: „Świadkowie wiary”. W tematach prac m.in. „Kocham Polskę”, „Życie za życie”, „Świadkowie wiary oddani Ojczyźnie” czy „Wolna Ojczyzna”, skupiono się na trzech wyjątkowych Polakach. Wszystko w związku z ważnymi wydarzeniami: beatyfikacją Jana Pawła II, Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbe i 30. rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
W zmaganiach wzięło udział 50 gimnazjalistów z całego województwa m.in. z Lubska, Zwierzyna, Nowej Soli, Wschowy, Słubic, Nowego Miasteczka, Gorzowa Wlkp., Świebodzina, Przewozu, Pomorska, Bojadł i Zielonej Góry. – Wybraliśmy formy, które dominują na egzaminach gimnazjalnych czyli rozprawka, charakterystyka, opis z elementami przeżyć wewnętrznych, reportaż i felieton. Część to szablonowe prace, ale było wiele bardzo dojrzałych i kreatywnych – zauważa Justyna Brasse.
Zdaniem nauczycielki, konkurs polonistyczny to jeden ze sposobów, aby przekazać młodym ludziom wiedzę o danym świętym. – Wiele osób słyszało coś fragmentarycznego na katechezie czy historii, a tutaj sami musieli poszukać, znaleźć, dotrzeć do źródeł, aby później w sposób pogłębiony przekazać wiedzę o danym świętym. Na pewno coś w nich zostanie – tłumaczy polonistka.
Pierwsze miejsce zajął Łukasz Wójcicki z Lubska, tuż za nim był Jakub Lepiato ze Zwierzyna, a trzecie miejsce Oliwia Pieprzyk z Nowej Soli. Zwycięzca wybrał temat: „Życie za życie – felieton ze szczególnym uwzględnieniem postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego”. – Wystartowałem w konkursie pierwszy raz i od razu sukces – cieszy się laureat głównej nagrody i dodaje: – Moja praca to swoista medytacja współczesnego człowieka nad pomnikiem św. Maksymiliana Marii Kolbego, który porównuje wydarzenie sprzed lat z sytuacją zasłyszaną w telewizji, kiedy to młodych chłopak ratując swojego kolegę sam zostaje sparaliżowany. Młody mieszkaniec Lubska pisał pracę pod okiem polonistki Ewy Zienkiewicz-Franczak z Niepublicznego Gimnazjum w Lubsku.
Organizatorami konkursu był Katolickie Szkoły Prywatne – Gimnazjum Katolickie im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Nowej Soli oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Zielonej Górze. Konkurs pomogli zorganizować: Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze, diecezjalny Wydział Nauki Katolickiej oraz Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Patronem honorowym konkursu był biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt oraz lubuski kurator oświaty Roman Sondej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.