Drukuj Powrót do artykułu

Nowa szkoła, nowa lekcja religii

04.09.2017 , Warszawa / Michał Plewka / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Zabrzmiał pierwszy dzwonek i przez najbliższe tygodnie tak uczniowie, jak i nauczyciele, i dyrektorzy będą uczyć się nowych realiów zreformowanej szkoły. Zmiany spotkają także katechetów, przed którymi w nowym roku szkolnym kilka nowości.

Pierwszą jest zapewne większy akcent, jaki polscy biskupi położyli na szkolne przygotowanie uczniów do bierzmowania. Według wydanych w kwietniu wskazań Konferencji Episkopatu Polski to właśnie lekcje religii w klasie szóstej, siódmej, a w przyszłości ósmej, mają pomóc młodzieży lepiej przygotować się do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. O tym, jak taka współpraca szkolnej i parafialnej katechezy ma w praktyce wyglądać, zdecydują kurie, wskazując konkretne wytyczne.

Problem, który dotyka wszystkich nauczycieli wygaszanych gimnazjów, to łączenie etatów w dwóch, a czasem nawet trzech placówkach. Mimo ogromnych starań proboszczów i kurialnych wydziałów nauczania, by miejsca pracy katechetów mieściły się w obrębie jednej parafii, bliska lokalizacja szkół nie zawsze jest możliwa. Dodatkowe dojazdy, podwójne rady pedagogiczne i zwiększone sterty dokumentów to wyzwanie, z którym zmierzy się kilka tysięcy nauczycieli religii.

Czytaj także: Kard. Nycz składa życzenia na nowy rok szkolny

Jednak największą próbą, która – w przeciwieństwie do poprzednich – wraca u początku każdego nowego roku szkolnego, jest sposób, w jaki w szkole mówić o Bogu i Kościele. To niełatwe zadanie, gdy coraz częściej religia staje się narzędziem do walki politycznej i ideologicznej. Niełatwe, gdy z powodu lenistwa czy niechęci coraz mniej uczniów chce słuchać w szkole o wierze, pobożności czy miłosierdziu.

Zachętą dla młodzieży może być autentyczne świadectwo katechety, połączone z gorliwością apostoła i ewangelizatora. To zadanie dla świeckich i duchownych nauczycieli religii, których pasję uczenia, wychowywania i przekazywania wiary zawsze traktować trzeba jako wyjątkowe powołanie.

Michał Plewka

Wersja do druku

Przeczytaj także

02 września 2017 12:18

Kard. Nycz do katechetów

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.