Nowe grupy i nowe logo Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki
14 czerwca 2022 | 14:45 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Proste rysy wizerunku jasnogórskiego w trzech kolorach: żółtym, czerwonym i niebieskim, oraz nowe grupy, których nazwy określają ich charakter, to zmiany wprowadzone w tym roku przez organizatorów Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Trwają już zapisy na pielgrzymkę, która 6 lipca – w tradycyjnej formie po przerwie związanej z pandemią koronawirusa – po raz 88. wyruszy z Poznania na Jasną Górę.
Mszy św. w poznańskiej katedrze będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
„W tym roku zdecydowaliśmy się na kilka zmian związanych z logo i nazwami poszczególnych grup, by zainteresowanym osobom ułatwić decyzję o wyborze konkretnej grupy na podstawie jej nazwy” – mówi KAI ks. Łukasz Łukasik.
Kapelan poznańskiej pielgrzymki podkreśla, że nowe logo składa się z prostych rysów wizerunku jasnogórskiego w trzech kolorach: żółtym, czerwonym i niebieskim. „Aureole nad Jezusem i Maryją w kolorze żółtym mają symbolizować świętość, do jakiej powołany jest każdy z nas. Czerwone rany na policzku Matki Bożej są symbolem miłości i oddania, jakie powinny przyświecać naszej wierze. Kolor niebieski ma symbolizować zawierzenie Matce Bożej i ducha maryjnego naszej pielgrzymki” – tłumaczy.
Ks. Łukasik zaznacza, że w tym roku na trasę wyruszy osiem grup pod opieką duchową kapłanów. Każda z nich będzie miała konkretny program dnia, trasę i rozpoznawalny znak, czyli kolor.
„Pątnicy, którzy zapiszą się do grupy pokutnej, zgodnie z jej nazwą, będą szli z jakąś intencją pokutną np. za swoje grzechy czy grzechy swoich najbliższych i Bogu te zniewagi wynagradzać. Grupa młodzieżowa, adresowana głównie do uczniów szkół średnich i studentów, będzie pielgrzymować w duchu radości i optymizmu, a grupa ekstremalna pokona najdłuższą, bo 330-kilometrową trasę” – tłumaczy kapelan poznańskiej pielgrzymki.
W tym roku nie zabraknie też grupy wielbienia, w której pątnicy poprzez śpiew i dziękczynienie będą wysławiać Boga za Jego dary i w ten sposób odpowiadać na Jego miłość. Szczególny akcent na słuchanie słowa Bożego będzie położony w grupie biblijnej.
Organizatorzy przygotowali też trasy z myślą o rodzinach z małymi dziećmi oraz o osobach niepełnosprawnych.
„Idąc razem z najbliższymi, dajemy dobre świadectwo życia rodzinnego i odkrywania obecności Pana w życiu. Grupa rodzinna jest nie tylko dedykowana dla rodzin z dziećmi, ale także dla wszystkich par małżeńskich, które modlą się o potomstwo” – podkreśla ks. Łukasik.
Przekonuje, że podczas drogi pielgrzymkowej grypy rodzinnej nie zabraknie modlitwy, śpiewu, radości, zabaw dla najmłodszych. „Szczególnym momentem pielgrzymowania tej grupy będzie dzień nawiedzenia sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie, gdzie u stóp patrona małżeństw spodziewających się lub proszących o dar potomstwa, odbędzie się wspólna modlitwa w tej intencji” – dodaje.
Osoby, którym szczególnie bliski jest obraz Jezusa Miłosiernego i „Dzienniczek” św. s. Faustyny Kowalskiej, będą mogły pokonać trasę grupy miłosierdzia. W czasie drogi nie zabraknie Koronki do Miłosierdzia Bożego i lektury fragmentów „Dzienniczka” św. Faustyny.
„Grupa miłosierdzia pragnie dawać świadectwo miłosierdzia wobec osób niepełnosprawnych, dlatego jej trasa będzie dostosowana do możliwości osób poruszających się na wózkach inwalidzkich” – mówi ks. Łukasik.
Organizatorzy poznańskiej pielgrzymki przygotowali też franciszkańską alternatywę, czyli grupę wyciszenia. To grupa, która pomoże uciec od hałasu i spróbować na nowo odkryć wewnętrzną harmonię, dlatego akcent będzie położony w niej na modlitwę. Pielgrzymi jeden cały etap każdego dnia pokonają w całkowitej ciszy” – tłumaczy kapelan.
Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek: zależy mi na rzetelnym wyjaśnieniu sprawy
Tegorocznej pielgrzymce, towarzyszy hasło: „Oto stało się nowe”. „To nawiązanie do ubiegłorocznego hasła pielgrzymki „Wstańcie, chodźmy”, która odbywała się w formie sztafety grup bez noclegów. W ub. roku rozważaliśmy trudne doświadczenia, które przeżywane z Bogiem mogą być motywacją do przemiany swojego życia” – opowiada ks. Łukasik. W tym roku konferencje będą poświęcone zwłaszcza sakramentowi spowiedzi św.
Pielgrzymom będą towarzyszyć relikwie i wizerunek bł. s. Sancji Szymkowiak ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (sióstr serafitek), których charyzmatem jest przede wszystkim troska o najuboższych i niepełnosprawnych. Podczas II wojny światowej w poznańskim klasztorze, który do dziś znajduje się przy kościele pw. św. Rocha, z wielkim oddaniem zakonnica opiekowała się jeńcami alianckimi. Zmarła w opinii świętości w 1942 roku. Jej życiową dewizą były słowa: „Jak się oddać Bogu, to oddać się na przepadłe”. W tym roku mija 20. rocznica jej beatyfikacji.
Ponadto każda z grup będzie mogła, za pomocą słuchawek i specjalnych gogli, wziąć udział w projekcie „Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości”, przygotowanym przez Fundację Miejsce Słowa.
Podobnie jak w latach ubiegłych, chętni będą mogli wziąć udział w pielgrzymce duchowej w poznańskich parafiach i śledzić kolejne etapy pielgrzymki w mediach społecznościowych.
Codziennie na Facebooku, na stronie internetowej pielgrzymki i w Radiu Emaus będą ukazywać się relacje z danego dnia pielgrzymkowego.
Zapisy na 88. Poznańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę potrwają do 2 lipca.
Więcej informacji na stronie pielgrzymka.archpoznan.pl.
W poznańskiej pielgrzymce uczestniczyło co roku ok. 1500 pątników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.