Nowe kierunki w ofercie Wydziału Teologii KUL
26 lutego 2024 | 17:20 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Od nowego roku akademickiego oferta Wydziału Teologii KUL wzbogaci się o trzy nowe kierunki: ekologię integralną, duchowość i coaching oraz nauki biblijne. – To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne – podkreśla dziekan WT ks. prof. Przemysław Kantyka.
Obecnie wydział, który jak podkreśla jego dziekan, jest najlepszym i największym wydziałem teologii nie tylko w Polsce, ale i w Europie, oferuje studia teologiczne zarówno dla kandydatów do kapłaństwa, jak i osób świeckich, a także studia z zakresu nauk o rodzinie. Od nowego roku akademickiego w ofercie mają pojawić się kolejne kierunki. Będzie to ekologia integralna (studia II stopnia), duchowość i coaching oraz nauki biblijne (kierunki studiów licencjackich). – To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne. – Każda uczelnia musi odkrywać nowe trendy na ryku pracy i wychodzić im naprzeciw – podkreśla ks. prof. Kantyka.
Studia z ekologii integralnej będą przygotowywać do pracy w różnorodnych instytucjach związanych z ochroną środowiska. Będą miały charakter holistyczny, a jak podkreśla dziekan Wydziału Teologii dzięki wzbogaceniu spojrzenia na ekologię o podstawy płynące z antropologii chrześcijańskiej, możliwe stanie się wyjście poza perspektywę wyłącznie biocentryczną.
Pomysł na studia z zakresu duchowości i coachingu pojawił się na bazie popularności coachingu, ale także wciąż istniejącego dużego zapotrzebowania na duchowość. – Chcemy przygotowywać profesjonalnych doradców duchowych i te studia zamierzamy certyfikować w Polskiej Izbie Coachingu – deklaruje ks. prof. Kantyka.
Ostatnim nowym kierunkiem w ofercie Wydziału Teologii KUL będą nauki biblijne. Ich atutem będzie nie tylko to, że studenci pod okiem specjalistów będą mogli zgłębiać tajniki tekstów biblijnych, ale także rozwijać umiejętności językowe – obok języków, w których pisane były księgi biblijne, poznają również współczesny język hebrajski.
Jeszcze w tym roku akademickim na Wydziale Teologii odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń naukowych. Pierwszym chronologicznie będzie studencko-doktorancka konferencja naukowa z cyklu Iuvenes Quaerentes (Młodzi szukający) poświęcona wzajemnym relacjom teologii i nauk ścisłych, która odbędzie się już 6 marca 2024. – Chcemy pokazać, że między teologią i naukami ścisłymi nie ma rozdźwięku i w rzeczywistości szukamy jednej prawdy o świecie – tłumaczy ks. Karol Godlewski z Koła Naukowego Teologów KUL. Uczestnicy konferencji będą mogli dowiedzieć się m.in. czy matematyka przybliża do Boga?
Koło Naukowe Teologów zaprasza również na Tydzień Eklezjologiczny (14-16 maja 2024), którego tematem będzie: Kościół i państwo – razem czy osobno? Jednym z zaproszonych gości będzie częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, który podzieli się swoim spojrzeniem na ten niezwykle aktualny temat. Wydarzenie, choć odbywa się na uniwersytecie, ma charakter otwarty i jest adresowane do wszystkich zainteresowanych, nie tylko do środowiska akademickiego.
Z kolei wykładowcy i studenci nauk o rodzinie zapraszają 12 marca 2024 na konferencję: Błogosławiona rodzina Ulmów inspiracją do świętości współczesnej rodziny. Jak informuje o. dr hab. Mirosław Chmielewski konferencja będzie miała wymiar nie tylko naukowy, ale także praktyczny, formacyjny. – Wezmą w niej udział rodziny, które podzielą się swoim doświadczeniem życia chrześcijańskiego – podkreśla.
Członkowie Koła Naukowego Studentów Nauk o Rodzinie chcą również jeszcze w tym semestrze zaproponować cykl wykładów na temat teologii ciała św. Jana Pawła II. Natomiast w wymiarze praktycznym włączyli się w działalność, utworzonego z inicjatywy Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, Centrum Seniora KUL. Centrum jest miejscem integracji różnych pokoleń związanych z uniwersytetem. Wśród planowanych działań są wspólne wyjazdy studentów i emerytowanych pracowników, wydarzenia kulturalne czy aktywności sportowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.