Drukuj Powrót do artykułu

Nowe sanktuarium fatimskie na Białorusi

15.05.2017 , Baranowicze / o. Jakub Błaszczyszyn svd (KAI) / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. Horakvlado / wikipedia.pl

W setną rocznicę objawień w Fatimie 13 maja 2017 kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Baranowiczach na Białorusi otrzymał status sanktuarium maryjnego diecezji pińskiej. Podczas uroczystej Mszy świętej w tej świątyni z udziałem duchowieństwa, rodzin zakonnych i licznych wiernych odczytano dekret w tej sprawie biskupa pińskiego Antoniego Dziemianki. Wydarzenie to ma szczególny wymiar dla lokalnego Kościoła.

„Ustanowienie sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w setną rocznicę jej objawień jest szczególnym znakiem oraz świadectwem żywej wiary i czci Maryi Panny na naszej ziemi” – podkreślił w homilii bp Dziemianko. Zwrócił uwagę, że „w historii Kościoła powszechnego sanktuaria zawsze były związane z nawróceniem i pojednaniem, modlitwą i pokutą. Te praktyki duchowe nabierają szczególnego znaczenia w świetle przesłania Fatimskiej Pani”.

Czytaj także: 100. rocznica objawień w Fatimie celebrowana na Jasnej Górze

Baranowicką świątynię Matki Boskiej Fatimskiej wzniesiono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Idea jej powstania zrodziła się po spotkaniu abp. Kazimierza Świątka – ówczesnego pasterza diecezji pińskiej – z siostrą Łucją, widzącą z Fatimy. Budowę rozpoczęto 13 maja 1993 a konsekrowano 1 października 1996. Idei patronował ks. kard. Świątek, podczas gdy realizacja przedsięwzięcia, począwszy od zdobycia miejsca pod budowę, przez plany architektoniczne i wzniesienie budowli, była dziełem werbistów, co zaznaczył w swoim słowie bp Dziemianko.

„Dziękujemy dziś Bogu za ówczesnego proboszcza i budowniczego, który wybrał to miejsce – ojca Jerzego Mazura, obecnego biskupa ordynariusza diecezji ełckiej w Polsce. Dziękujemy również wszystkim ojcom i braciom, którzy tu właśnie prowadzili i prowadzą działalność duszpasterską, podejmują posługę charytatywną na rzecz potrzebujących” – powiedział kaznodzieja.

Pierwszym kustoszem nowo powstałego sanktuarium został o. Konrad Potyka, SVD, obecny proboszcz parafii. Sanktuarium w Baranowiczach to czwarte – po Łogiszynie, Brześciu i Iwanowie – sanktuarium diecezji pińskiej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

15 maja 2017 10:27

Polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.