Nowenna do Dzieciątka Jezus na Jasnej Górze
16 grudnia 2021 | 16:30 | it (KAI) | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Maryjo, Matko Adwentowego oczekiwania, módl się za nami! – wołają także wraz z wiernymi w Kaplicy Matki Bożej, paulini. W ostatnie dni Adwentu ojcowie i bracia z Jasnej Góry uczestniczą we wspólnotowej Mszy św. roratnej o godz. 6.00. Dotychczas mnisi modlili się w chórze zakonnym, za klauzurą klasztoru.
Dziś Mszy św. przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu, który podkreślił, że „rozpoczynamy kolejny adwentowy dzień, czas przygotowania na spotkanie z naszym Panem Jezusem Chrystusem” a w tych dniach „szczególnie chcemy przyjąć wezwanie św. Jana Chrzciciela, by nasze życiowe ścieżki prostować dla Pana, który przychodzi szczególnie poprzez wsłuchanie się w słowo Boże oraz osobiste spotkanie w Eucharystii”.
Na 9 dni przed uroczystością Narodzenia Pańskiego w Kościele rozpoczyna się Nowenna do Dzieciątka Jezus. Nabożeństwo stanowiące bezpośrednie przygotowanie do Świąt odprawiane jest także na Jasnej Górze. W Nowennie do uczestniczyć można w Kaplicy Matki Bożej po Mszy św. o godz. 18.30.
O. Melchior Królik najstarszy jasnogórski mnich przypomina, że zostało ono tutaj wprowadzone 16 grudnia 1961 r. Wyjaśnia, że nie ma jednolitego sposobu odmawiania tej nowenny. Nie została ona zamieszczona w książeczkach do nabożeństwa, jest więc bardzo różnie odprawiana.
Na Jasnej Górze paulini przejęli zwyczaj salezjański. Przez 9 ostatnich dni Adwentu na zakończenie wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, celebrans i wierni podejmują intonowane przez organistę wezwania nowennowe i kolejne zwrotki psalmu: „Radujcie się niebiosa i wesel się ziemio” z codziennym śpiewem antyfony: „Na przyjście Chrystusa Króla, pójdźmy wszyscy z pokłonem”.
O. Melchior podkreśla, że nowenna ta stanowi najważniejsze, bo duchowe przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.