Drukuj Powrót do artykułu

Nowi księża na Pomorzu Zachodnim

30 czerwca 2018 | 13:38 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił święceń kapłańskich w szczecińskiej katedrze pięciu diakonom. W sumie w tym roku akademickim w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przybyło siedmiu nowych księży, a to wzrost, bo w poprzednim roku było ich czterech.

– Teraz w diecezji modlimy się o nowe powołania, bo mamy tę wiarę, że jeżeli będziemy prosić Pana to da robotników na swoje żniwo – mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Modlitwa polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z postem w dowolnej formie, w intencji: „O nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z rodzin naszej archidiecezji”. Modlitwa i post w parafii trwa 24 godziny, po czym rozpoczyna się w kolejnej parafii dekanatu lub w kolejnym domu zakonnym.

Nowy kapłan Paweł Górzyński jest ze Szczecina i jego rodzinną parafią jest Bazylika Archikatedralna. Jeszcze jako dziecko stracił oboje rodziców. Co w życiu może pomagać w rozpoznaniu powołania? Na pewno sam Jezus, jak do nas mówi; ludzie, których spotykamy na swojej drodze, patrzymy na ich świadectwo bycia, uczymy się tego. Patrzymy czy oni mają w sobie powołanie, ale też czy my kroczeniem za Chrystusem i patrzeniem, co on do nas mówi, rozeznajemy swoje powołanie – przyznaje ks. Górzyński.

– Czytamy Słowo Boże, chcemy nim żyć. Każdy z nas na pewno ma swoją drogę powołania. Gdy zostałem ministrantem, Pan Jezus szczególnie mnie chwycił i trzymał mnie w Kościele. Były różne życiowe sytuacje, koledzy, koleżanki, a mnie zawsze ciągnęło do Niego, do kościoła – wspomina neoprezbiter.

Dziś to jest radość świętego Kościoła szczecińsko-kamieńskiego, a także radość każdego z waszych serc, drodzy bracia, których chcemy dziś wprowadzić w tajemnicę sakramentalnego kapłaństwa, przez prezbiterat – mówił abp Andrzej Dzięga na początku liturgii. – Do tego dochodzi radość serc tylu kapłanów, tylu waszych krewnych z rodzicami na czele, tylu wspólnot, które na Was czekają. Radość tej ziemi i tego pokolenia, radość i nadzieja, że drogi Bożej Miłości będą żyły, wzrastały, rozkwitały i owocowały, także przez ciebie – mówił do nowych księży.

Nowi księża po uroczystości święceń otrzymali dekrety na swoje pierwsze parafie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.