Drukuj Powrót do artykułu

Nowojorska premiera filmu o pogromie kieleckim

03 lutego 2017 | 10:54 | Nowy Jork / apis / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

W nowojorskim Jewish Community Center odbędzie się 7 lutego br. amerykańska premiera filmu pt. „Przy Planty 7/9”, opowiadającego o pogromie kieleckim , w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera.

W uroczystym pokazie udział weźmie główny bohater obrazu – Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz twórcy filmu. Przed seansem odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem Elżbiety Matyni, socjologa z New School for Social Research i historyka Jana T. Grosa, autora książki “Strach”.

Dokument „Przy Planty 7/9” (tytuł angielski „Bogdan’s Journey”) realizowany był przez blisko 10 lat w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych . Opowiada o pogromie kieleckim oraz o drodze, jaką pokonał Bogdan Białek w Kielcach na rzecz pamięci, dialogu i pojednania.

Film ten został nagrodzony na kilku międzynarodowych festiwalach filmowych. Polska premiera odbyła się w Kielcach w lipcu 2016 roku, w 70. rocznicę pogromu kieleckiego.

Jewish Community Center jest instytucją, która służy budowaniu wspólnoty wśród nowojorskich Żydów. Zajmuje się promowaniem kultury żydowskiej poprzez edukację, organizację wielu wydarzeń, wspólne przeżywanie świąt religijnych. Promuje również filmy, które dotykają historii i teraźniejszości narodu żydowskiego.

Wersja do druku

Przeczytaj także

01 lutego 2017 14:59

Kościół Ameryki Środkowej pochwali się swoimi świętymi

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.