Nowy amerykański członek Sygnatury Apostolskiej ma polskie korzenie
27 czerwca 2021 | 07:00 | o. jj, kg (KAI) | Altoona Ⓒ Ⓟ
Jednym z 12 nowych członków Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, powołanych 21 czerwca przez Franciszka, jest biskup amerykańskiej diecezji Altoona-Johnstown w stanie Pensylawnia – Mark Leonard Bartchak. Tak jak na to wskazuje brzmienie jego nazwiska, ma on polskie korzenie, a na diecezjalnej stronie internetowej podano nawet pierwotną wersję jego nazwiska: Bartczak. Zaznaczono, że jego ojciec był Polakiem, matka zaś pochodziła z rodziny niemiecko-irlandzkiej.
Przyszły biskup przyszedł na świat jako piąte z ośmiorga dzieci we wspomnianej rodzinie polskop-irlandzkiej 1 stycznia 1955 w Clevelandzie w stanie Ohio. Uczył się w katolickich szkołach podstawowych św. Moniki w swym mieście rodzinnym i Świętej Rodziny w Syracuse (stan Nowy Jork) oraz w kolegium katolickim w Bradfordzie (Pensylwania) w diecezji Erie. Po studiach filozoficznych w seminarium św. Marką i teologicznych w seminarium duchownym Chrystusa Króla w East Aurora (Nowy Jork), 15 maja 1981 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze w Erie.
W latach 1981-86 pracował duszpastersko w parafiach swej diecezji Erie, po czym w 1992 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego w Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Ale już w 1982 ks. Bartchak został obrońcą węzła małżeńskiego w diecezjalnym sądzie kościelnym, a od 1986 był jego członkiem. Piastował też szereg innych ważnych urzędów w diecezjalnym sądownictwie.
Był ponadto spowiednikiem w bazylice Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Waszyngtonie – jednym z największych amerykańskich sanktuariów maryjnych – oraz w Akademii Marynki Wojennej w Annapolis (stan Maryland). Od 1991 mieszkał jako rezydent w parafii św. Stanisława w diecezji Erie, w której działał później także jako wikariusz sądowy i członek Rady Kapłańskiej. Jako kanonista walczył z pedofilią i sygnalizował tego rodzaju problemy ówczesnemu biskupowi Erie (w latach 1990-2011) Donaldowi Trautmanowi.
14 stycznia 2011 Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Altoona -Johnstown w stanie Pensylwania. Sakry udzialił mu ówczesny arcybiskup Filadelfii kard. Joseph Rigali.
Strona internetowa diecezji chwali swego biskupa m.in. za wielostronną działalność duszpasterską, także za zaangażowanie na rzecz Rycerzy Kolumba i ekumenizmu, a także za wspieranie i pomoc udzielaną uchodźcom chrześcijańskim z ogarniętego wojną Iraku.
O wielkiej wiedzy i doświadczeniu hierarchy jako kanonisty świadczy m.in. wypowiedź Tony’ego DeGola, sekretarza ds. komunikacji diecezji Altoona-Johnstown: „Współpracując blisko przez wiele lat z biskupem Bartchakiem jestem pod wrażeniem jego rozumienia i znajomości prawa kanonicznego. Byłem świadkiem, jak wielu jego braci biskupów i przedstawicieli różnych organizacji religijnych z całego świata prosiło go o pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów prawnych”.
Obok biskupa Altoony-Johnstown papież powołał do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej łącznie 11 hierarchów: 4 kardynałów (w tym dwóch Amerykanów: Josepha Tobina – arcybiskupa Newarku w stanie New Jersey i Jamesa Harveya – archiprezbitera bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie) oraz 7 arcybiskupów i biskupów z różnych krajów. Ponadto doradcą Sygnatury został William Daniel – profesor prawa kanonicznego z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki w Waszyngtonie.
Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej jest najwyższą instancją sądowniczą Kościoła katolickiego i rozpatruje wszelkie spory, konflikty i odwołania, dotyczące życia kościelnego w różnych jego przejawach. Nadzoruje też działalność sądów kościelnych niższego szczebla. Od 8 listopada 2014 na czele Sygnatury stoi francuski kardynał kurialny Dominique Mamberti. W latach 1998-99 prefektem tego urzędu był Polak kard. Zenon Grocholewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.