Nowy biskup Drezna i Miśni
19 stycznia 2013 | 15:52 | ts (KAI/KNA) / br Ⓒ Ⓟ
„Cieszę się, że dane mi jest objąć diecezję, która stoi wobec ogromnej szansy” – powiedział w pierwszym wywiadzie po otrzymaniu nominacji na biskupa Drezna i Miśni ks. Heiner Koch.
Dodał, że dla niego jest to „wielki skok”, bo w Dreźnie nikogo nie zna. Benedykt XVI mianował 18 stycznia 58-letniego ks. Heinera Kocha następcą bp. Joachima Reinelta, który w kwietniu ub. r. ukończył 75 lat i przeszedł na emeryturę.
Ks. Koch zyskał popularność w 2005 roku jako sekretarz generalny Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. W rok później otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Joachima Meisnera. Jako biskup pomocniczy w archidiecezji Kolonii był odpowiedzialny za jeden z jej okręgów duszpasterskich. W ub. roku został przewodniczącym archidiecezjalnej Caritas. Od 1995 roku jest prezesem Niemieckich Historycznych Bractw Strzeleckich.
W liście gratulacyjnym przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollitsch przypomniał „bogate doświadczenia duszpasterskie w Kolonii”, rozsądne podchodzenie do przemian duszpasterskich w parafiach oraz zaangażowanie społeczne nowego biskupa, co stanowi doskonałe przygotowanie do pracy w powierzonej mu diecezji
Przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Alois Glück, podkreślił konstruktywne kontakty bp. Kocha z tą największej organizacji niemieckich katolików świeckich. Jego zdaniem kompetencje teologiczne, a także ludzkie nowego biskupa ordynariusza dały mu najlepsze przygotowanie do pełnienia nowej funkcji.
Bp Heiner Koch urodził się 13 czerwca 1954 r. w Dusseldorfie, jego ojciec jest prawnikiem. Po studiach teologii, filozofii i pedagogiki w Bonn i uzyskaniu doktoratu w zakresie teologii, otrzymał święcenia kapłańskie w 1980 roku w Kolonii.
Po okresie pracy jako wikariusz był duszpasterzem młodzieży akademickiej i przewodniczącym Związku Młodzieży Katolickiej (BDKJ) w Neuss. W latach 1984- 1989 był duszpasterzem akademickim na Uniwersytecie w Düsseldorfie. Później kierował wydziałem duszpasterstwa dorosłych w archidiecezji Kolonii, a od 1992 roku całym wydziałem duszpasterskim. W 1998 roku został powołany w skład kapituły katedralnej. W 2002 roku kard. Meisner mianował go zastępcą wikariusza generalnego i sekretarzem Światowych Dni Młodzieży.
Diecezja Drezna i Miśni obejmuje Saksonię oraz wschodnią część Turyngii. W ok. stu parafiach żyje 140 tys. katolików, co stanowi cztery procent ludności tego regionu. Historyczne korzenie tej diecezji sięgają X wielu. Już w 968 roku utworzone zostało dawne biskupstwo w Miśni, które istniało do czasów reformacji. W XVIII wieku Kościół katolicki w Saksonii silnie się rozwinął po tym, gdy książę August Mocny zabiegając o polską koronę przeszedł na katolicyzm. Na polecenie jego syna, Augusta III Sasa, w 1755 roku ukończono budowę katolickiego kościoła dworskiego, obecnej katedry Świętej Trójcy. Świątynia ta, w stylu późnego baroku, jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii.
W 1921 roku papież Benedykt XV podniósł ówczesną prefekturę apostolską w Miśni do rangi diecezji z siedzibą w Budziszynie. Po 1945 roku liczba katolików systematycznie wzrastała, a to za sprawą wypędzonych i przesiedlonych z Europy Wschodniej. W 1979 roku nazwę diecezji zmieniono na diecezję drezdeńsko-miśnieńską, a w rok później ówczesny biskup Gerhard Schaffran przeniósł siedzibę diecezji do Drezna. To w Dreźnie w 1987 roku odbył się jedyny w ówczesnej NRD zjazd katolików z udziałem ponad stu tysięcy uczestników. W 1994 roku stolica Saksonii oraz diecezja były gospodarzami 92. Katholikentagu – zjazdu katolików niemieckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.