Nowy błogosławiony – John Henry Newman
19 września 2010 | 12:58 | rl, tom (KAI Birmingham) / ms, sz Ⓒ Ⓟ
Kardynał John Henry Newman – wybitny myśliciel i anglikanin, który w XIX wieku przyjął katolicyzm – został błogosławionym. Benedykt XVI wyniósł go na ołtarze 19 września w Birmingham, w ostatnim dniu swej apostolskiej pielgrzymki do Wielkiej Brytanii.
„W błogosławionym Johnie Henrym tradycja szlachetnej uczoności, głębokiej mądrości ludzkiej i niezgłębionej miłości do Pana zrodziła bogate owoce jako znak stałej obecności Ducha Świętego w głębi serca ludu Bożego, przynosząc odtąd obfite dary świętości” – powiedział papież.
Benedykt XVI przypomniał, że 19 września przypada ważna rocznica dla narodu brytyjskiego – 70. rocznica Bitwy o Anglię. „Dla mnie jako tego, kto żył i cierpiał w wyniku ciemnych dni reżymu nazistowskiego w Niemczech,jest czymś głęboko poruszającym być tu z wami z tej okazji i wspominać, jak wielu waszych współobywateli oddało swe życie, odważnie przeciwstawiając się siłom tej błędnej ideologii” – wyznał papież i wspomniał bombardowania miasta Coventry w listopadzie 1940 r., w wyniku których zginęło tysiące ludzi.
„Siedemdziesiąt lat później przywołujemy ze wstydem i przerażeniem straszne dźwięki dzwonów śmierci i zniszczenia, które idą w ślad za wojną i ponownie wyrażamy zdecydowaną wolę pracy dla pokoju i pojednania wszędzie tam, gdzie pojawia się zarzewie konfliktu” – mówił Benedykt XVI.
Przypomniał, że Anglia ma długą tradycję świętych męczenników, których „mężne świadectwo wspierało i inspirowało przez całe stulecia tutejszą wspólnotę katolicką”. Papież podkreślił, że bł. John Henry Newman zasłużył na to, aby zająć miejsce na długiej liście angielskich świętych i uczonych: świętych Bedy, Hildy, Aelreda, błogosławionego Dunsa Szkota.
„W błogosławionym Johnym Henrym tradycja szlachetnej uczoności, głębokiej mądrości ludzkiej i niezgłębionej miłości do Pana zrodziła bogate owoce jako znak stałej obecności Ducha Świętego w głębi serca ludu Bożego, przynosząc odtąd obfite dary świętości” – powiedział Benedykt XVI.
Nawiązując do słów kard. Newmana: „Serce mówi do serca” – będącego hasłem papieskiej wizyty w Wielkiej Brytanii – papież podkreślił, że słowa te dają nam „wzgląd w jego rozumienie życia chrześcijańskiego jako powołania do świętości, doświadczanej jako głębokie pragnienie ludzkiego serca wejścia w intymną komunię z Sercem Bożym”.
Z wielkim uznaniem papież mówił o poglądach kard. Newmana na temat związku między wiarą a rozumem, na żywotne miejsce religii objawionej w cywilizowanym społeczeństwie oraz na potrzebę opartego na szerokich podstawach i wielokierunkowego podejścia do oświaty. Zdaniem Benedykta XVI miały one „nie tylko głębokie znaczenie dla wiktoriańskiej Anglii, ale po dziś dzień inspirują i rozświetlają wielu na całym świecie”.
Papież oddał hołd postrzeganiu edukacji przez bł. John Henry`ego. Jego poglądy na ten temat przyczyniły się „ogromnie do ukształtowania etosu, będącego do dzisiaj siłą napędową szkół i kolegiów katolickich”. Przypomniał, że kard. Newman stanowczo przeciwstawiał się ograniczającemu bądź utylitarnemu widzeniu edukacji i dążył do „osiągnięcia takiego środowiska edukacyjnego, w którym ćwiczenie umysłu, dyscyplina moralna i zaangażowanie religijne stanowiłyby całość”.
Benedykt XVI z uznaniem mówił o głoszonej przez kard. Newmana koncepcji uniwersytetu katolickiego, w której wspierał on „pewien ideał, od którego wszyscy zaangażowani w formację akademicką nadal mogą się uczyć”. Wskazał, że, zgodnie z nim podstawowym celem katolickiej edukacji jest kształtowanie inteligentnego i dobrze wykształconego laikatu.
Ojciec Święty zapewnił o swojej modlitwie, aby za wstawiennictwem i przez przykład bł. Johny Henry`ego Newmana „wszyscy, którzy są zaangażowani w dzieło nauczania i katechizacji, czerpali natchnienie do jeszcze większego wysiłku i korzystali z wizji, jaką przedstawił nowy błogosławiony.
Swoją homilię Benedykt XVI zakończył krótką refleksją na temat życia bł. Johny Henry`ego jako kapłana i duszpasterza. Jego posługę duszpasterską papież określił jako ciepłą i przepełnioną duchem humanizmu.
„Żył on tą głęboko humanistyczną wizją posługi kapłańskiej w swej pobożnej trosce o ludzi Birmingham w ciągu lat spędzonych w założonym przez siebie Oratorium, odwiedzając chorych i biednych, pocieszając zasmuconych, opiekując się więźniami” – powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI przypomniał, że po jego śmierci na ulice Birmingham wyszło tysiące ludzi, gdy jego ciało niesiono na miejsce pochówku niespełna pół mili od miejsca, gdzie odbywała się beatyfikacyjna Msza.
Uroczystości odbyły się w Cofton Park, gdzie zgromadziło się 60 tys. wiernych. Mszę św. koncelebrowało z papieżem 9 kardynałów, 14 arcybiskupów, w tym Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk i kilkuset księży.
Po wstępnych obrzędach arcybiskup Birmingham, Bernard Longley poprosił Ojca Świętego o włączenie kard. Johna Henry’ego Newmana do grona błogosławionych, po czym zgromadzonym odczytany został życiorys anglikańskiego konwertyty.
Benedykt XVI odczytał formułę beatyfikacyjną, ogłaszając, iż liturgiczne wspomnienie kard. Newmana będzie miało miejsce 9 października, co przez zgromadzonych zostało przyjęte oklaskami, zaś po lewej stronie ołtarza odsłonięty został duży portret nowego błogosławionego.
Do papieża podszedł następnie krewny kard. Newmana oraz kapłani pracujący w Oratorium św. Filipa Nereusza, które założył nowy błogosławiony. Ojcu Świętemu zaprezentowano także relikwiarz z jego szczątkami.
Po papieskiej homilii odmówiono modlitwę powszechna po niemiecku, walijsku, irlandzku, francusku, wietnamsku i w języku pendżabskim. Proszono w niej za naród brytyjski, jego królową, za rządzących i wszystkich, którzy ponoszą odpowiedzialność w życiu publicznym, by mogli służyć dobru wspólnemu i uznaniu godności każdego człowieka. W wezwaniu o jedność Kościoła proszono, by „przykład bł. kard. Newmana inspirował do poszukiwania większej jedności w Chrystusie”.
Była to pierwsza uroczystość beatyfikacyjna od początku pontyfikatu, której papież przewodniczył osobiście. Do tej pory Benedykt XVI prowadził jedynie uroczystości kanonizacyjne w Rzymie, a beayfikacje clebrowali jego legaci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.