Nowy doktor sztuki muzycznej
18 marca 2011 | 09:52 | ks. mc / ju. Ⓒ Ⓟ
Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, która odnalazła na terenie diecezji siedleckiej organy Joachima Wagnera otrzymała 17 marca tytuł doktora sztuki muzycznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wyrażając uznanie dla zaangażowania Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy w troskę o kulturę muzyczną w diecezji siedleckiej, bp Zbigniew Kiernikowski napisał list gratulacyjny, który został odczytany na zakończenie publicznej obrony jej pracy doktorskiej.
W liście hierarcha przypomniał, o odkryciu przez nową doktor sztuki muzycznej organów Joachima Wagnera. „Z wrodzoną pasją i zaangażowaniem zajmowała się inwentaryzacją, dokumentacją i projektem konserwacji tych organów oraz kierowała pracami konserwatorskimi. Po zakończeniu tych prac zorganizowała cykl koncertów i warsztatów organowych” – napisał bp Kiernikowski. „Mam nadzieję, że P. Trzaskalik-Wyrwa będzie jeszcze lepiej służyła dziełu muzyki kościelnej i podnoszeniu poziomu muzycznego wśród duchowieństwa i świeckich” – stwierdził hierarcha.
Praca Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwa nosi tytuł „Kompromis – konieczność czy wygoda? Próba zdefiniowania granic kompromisu w wykonawstwie muzyki organowej na przykładzie twórczości organowej i kameralnej Josefa Gabriela Rheinbergera”. Autorka już w tytule rozprawy stawia pytanie o granice kompromisu w wykonawstwie muzyki organowej. Zastanawia się czy jest on koniecznością, czy wygodnym rozwiązaniem stosowanym przez wykonawców podejmujących się interpretacji utworów muzycznych. Próbuje także sprecyzować granice, jakich kompromisowe rozwiązania nie powinny przekroczyć.
Problemy te analizuje na podstawie życia i twórczości Josefa Gabriela Rheinbergera. Kompozytora, który już jako siedmioletni chłopiec grał na organach w kościele w swoim rodzinnym mieście, a jako ośmiolatek skomponował swój pierwszy utwór. Przez całe życie tworzył muzykę religijną, był też cenionym pedagogiem Konserwatorium Monachijskiego. Warto podkreślić, że biografia Rheinbergera, zawarta w pracy doktorskiej, nie była dotychczas publikowana w języku polskim.
Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa analizuje twórczość organową, kameralną i wokalną z udziałem organów komponowaną przez Rheinbergera. Charakteryzuje dostępne mu instrumentarium organowe. Szczegółowo interpretuje utwory nagrane przez siebie, stanowiące dzieło artystyczne rozprawy doktorskiej.
Tytuł doktora sztuki muzycznej, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa uzyskała ze specjalności instrumentalistka na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Promotorem rozprawy doktorskiej jest prof. Magdalena Czajka, natomiast recenzentami prof. Jarosław Malanowicz oraz prof. Sławomir Kamiński.
Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa pełni funkcję dyrektora Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej oraz uczestniczy w pracach Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Siedlcach. Pełni obowiązki rzeczoznawcy ds. zabytkowych instrumentów oraz bierze udział w komisjach odbioru nowowybudowanych organów, jak również organów po pracach konserwatorskich. W diecezji siedleckiej skatalogowała i opisała wszystkie instrumenty organowe. Sukcesywnie doprowadza do niezbędnych prac organmistrzowskich przy ważniejszych obiektach, przywracając im sprawność muzyczną i wykonując na nich koncerty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.