Nowy Dwór Mazowiecki: centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa
27 maja 2023 | 14:47 | kos | Nowy Dwór Mazowiecki Ⓒ Ⓟ
– Dzisiaj dziękujemy Bogu za Waszą postawę godną naśladowania. Jak Jezus potrzebował współpracowników, tak i Ojczyzna potrzebuje synów gotowych poświęcić dla swej wspólnej matki zdrowie i życie – mówił podczas homilii w kościele pw. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji weteranów misji pokojowych. Dziś odbyły się centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
We Mszy św. uczestniczyli gen. broni Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny, gen. bryg. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia, gen. bryg. Robert Kosowski, rektor Akademii Sztuki Wojennej, liczne grono weteranów misji pokojowych, żołnierze 2. Mazowieckiego Pułku Saperów oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.
W homilii bp Lechowicz podkreślił, że żołnierze są grupą ludzi, którym nie trzeba przypominać, że wszystko co ma w życiu jakąś wartość, kosztuje. – Kosztuje wierność sobie i swemu powołaniu. Kosztuje także wolność, bezpieczeństwo i pokój, którym służą żołnierze różnych formacji w kraju i za granicą. O tej życiowej prawdzie wiedzieli też, jeśli tak można ich nazwać, „trzej żołnierze” Jezusowego wojska: Piotr, Jan i Paweł. Do każdego z nich, chociaż w innym czasie i w innych okolicznościach, Jezus zwrócił się z zachętą „pójdź za Mną” – powiedział biskup.
Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że każdy z nich musiał zerwać z dotychczasowym sposobem życia, a następnie musieli zerwać więzi z obciążającymi ich słabościami duchowymi. – Piotr np. trzy razy zdradził Jezusa, a Janowi tak bardzo zależało na poczesnym miejscu w Królestwie Jezusa, że poprosił swą matkę, by się za nim i jego bratem Jakubem, wstawiła. Z kolei Paweł nawiązuje w swoich listach do tajemniczego „ościenia”, który go upokarza – był to albo grzech albo słabość ciała – wyjaśniał bp Lechowicz.
Hierarcha podkreślił, że uczniowie Jezusa musieli też „zerwać ze swoim ludzkim myśleniem o królowaniu Jezusa i swoimi ambicjami udziału w ziemskiej władzy”. – Kiedy Piotr nie mógł się pogodzić z wizją śmierci Jezusa, Ten upomniał go i rzekł surowo: „zejdź mi z oczu szatanie”. Piotr i Paweł oddali w końcu wszystko – swoje życie. Zostali umęczeni w Rzymie. O okolicznościach śmierci Jana nie wiemy, ale wiemy, że codziennie wydawał swoje życie w służbie Jezusowi i Kościołowi – przypomniał bp Lechowicz i dodał, że nagrodą dla nich jest udział w chwale Boga.
Zdaniem Biskupa Polowego służba żołnierzy–weteranów podobna jest do historii apostołów. – Wierna i wytrwała służba dla dobra Ojczyzny poza jej granicami też wymagała wyrzeczenia, poświęcenia, rezygnacji, pracy nad własnym charakterem – jednym słowem krzyża! Wielu zapłaciło wierną służbę utratą zdrowia lub uszczerbkiem na zdrowiu, a kilku nawet życiem. Polecamy ich dzisiaj Bożemu miłosierdziu! – zachęcał.
Ordynariusz Wojskowy stwierdził, że obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ są okazją do wyrażenia wdzięczności za ofiarną służbę wszystkim żołnierzom biorącym udział w operacjach zagranicznych. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za Waszą postawę godną naśladowania. Jak Jezus potrzebował współpracowników, tak i Ojczyzna potrzebuje synów gotowych poświęcić dla swej wspólnej matki nawet zdrowie i życie – powiedział. Dodał, że Polacy podziwiają postawę weteranów „w trakcie działań na misjach zagranicznych, jak i po ich zakończeniu”. – Wasza postawa mobilizuje nas do codziennej, wytrwałej i wiernej, służby dla dobra naszej Ojczyzny. (…)Bądźcie pewni, że Wasza służba nie była i nie jest daremna ani dla Polski, ani także dla Was! – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. mjr Marcin Janocha, szef Sekretariatu Biskupa Polowego, ks. Wojciech Juszczuk SAC, kapelan Komendy Głównej Policji i ks. por. rez. Sławomir Bylina, uczestnik misji pokojowej w Kosowie.
Za sprawowaną Mszę św. oraz wsparcie duszpasterskie podczas misji podziękowała mjr. Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Życzenia weteranom złożyli także przedstawiciele duszpasterstw prawosławnego i ewangelickiego.
Apel w udziałem weteranów misji
Mszę św. poprzedził uroczysty apel połączony z ceremonią wręczenia odznaczeń uczestnikom misji zagranicznych. – Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy pełnili i pełnią służbę poza granicami naszego kraju. Dzisiaj szczególnie myślimy o tych, którzy zostali poszkodowani podczas pełnienia misji. Słuchamy tego środowiska. I na podstawie naszych rozmów i ustaleń Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowelizację ustawy o weteranach pełniących misje poza granicami naszego kraju. Ta zmieniona ustawa została wczoraj przyjęta przez Sejm – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Ustawa stanowi o tym, że dodatek dla żołnierzy poszkodowanych na misjach będzie wypłacany również tym żołnierzom, którzy obecnie pełnią służbę w Wojsku Polskim, a nie tylko emerytom i rencistom, jak było dotychczas.
Dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa mjr Katarzyna Rzadkowska zwróciła uwagę, że Dzień Weterana jest obchodzony wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ. – Od Korei po Haiti polscy żołnierze i pracownicy wojska pełnili lub wciąż pełnią odpowiedzialną służbę, która ma zapewnić pokój i bezpieczeństwo na świecie – powiedziała.
Jak zauważyła obchody, odbywające się zarówno w kraju jak i zagranicą, „przypominają o sięgającym pięciu dekad zaangażowaniu państwa polskiego w tego typu operacje”. – Służba tysięcy Polaków pod błękitną flagą ONZ nie tylko przyczynia się do stabilizacji i pokoju, ale jest również realnym przejawem chęci naszego kraju do wypełniania zobowiązań międzynarodowych – powiedziała. Niech dzisiejsze święto będzie dla wszystkich weteranów powodem do dumy i okazją do docenienia przez społeczeństwo zasług weteranów w budowaniu wspólnego bezpieczeństwa Rzeczpospolitej i świata – powiedziała.
Wiceminister MSWiA Bartosz Grodecki odznaczył z kolei weteranów-funkcjonariuszy służących w SOP, policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Odczytany został apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. W Parku im. Józefa Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się też piknik wojskowy.
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa ustanowił Sejm RP w 2011 r., na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Po raz pierwszy święto oficjalnie obchodzone było w maju 2012 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.