Drukuj Powrót do artykułu

Nowy Jork: Pierwsze w historii nabożeństwo w Apollo Thetare

15 grudnia 2008 | 17:15 | rk // maz Ⓒ Ⓟ

Po raz pierwszy w historii słynnego Teatru Apollo w nowojorskiej dzielnicy Harlem odprawiono nabożeństwo. Poprowadziła je bezwyznaniowa pastorka Suzan D. Johnson Cook, pierwsza w historii kapelanka nowojorskich policjantów, doradczyni prezydenta-elekta Baracka Obamy – donosi dziennik “New York Times”.

Cykl spotkań, wypełnionych tańcem i muzyką, chóralnymi śpiewami gospel oraz pełnymi emocji kazaniami – pod wspólną nazwą “Harlem Hallelujah” –ściąga niemal tak wielkie tłumy, jak wystawiona tutaj dwa lata temu trumna z ciałem piosenkarza Jamesa Browna. Nabożeństwa odbywać się będą co tydzień, aż do wiosny.

Kultowy obiekt na Manhattanie, w którym niegdyś odbywały się koncerty najsłynniejszych gwiazd amerykańskiej muzyki popularnej i jazzowej, wypełniło w niedzielę, 14 grudnia, około 800 czarnoskórych mieszkańców Nowego Jorku. Wielu przyszło posłuchać wpływowej pastorki, by dowiedzieć się, jak sobie radzić w czasach kryzysu. “Duchowa posługa w XXI w. potrzebuje zmiany i dostosowania do rzeczywistości, podobnie jak miało to miejscu w przypadku kampanii Obamy. Zarówno nasze finanse jak i wiara potrzebują odrodzenia” – mówiła pastorka, znana jako Dr Sujay.

Nabożeństwo w tak ważnym dla Harlemu obiekcie ma symboliczne znacznie i jest swoistym wezwaniem mieszkańców dzielnicy do walki z ekonomicznym ubóstwem – twierdzą organizatorzy przedsięwzięcia. Przez ostatnich kilka lat inwestowały w tej części miasta takie firmy jak A.I.G. and Lehman Brothers – spółki, które obecnie są synonimem finansowego fiaska. Kryzys kredytowy dotknął także szereg drobnych przedsiębiorstw i firm ulokowanych nieopodal teatru na 125 Ulicy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.