Nowy Korczyn: X pielgrzymka do sanktuarium św. Kingi
22 lipca 2024 | 13:21 | dziar | Nowy Korczyn Ⓒ Ⓟ
Umocnieniu kultu św. Kingi – patronki Nowego Korczyna – służą wydarzenia poprzedzające oraz wypełniające X Diecezjalną Pielgrzymkę do sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie, przeżywaną pod hasłem „Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła”, zwane potocznie Kingonaliami. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 27 lipca pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.
Jak informuje ks. Paweł Majewski, kustosz nowokorczyńskiego sanktuarium, 14 czerwca 2021 r. Stolica Apostolska ogłosiła św. Kingę Patronką Miasta Nowego Korczyna – „dlatego dni 21, 24 i 27 lipca 2024 r. będą przeżywane w Nowym Korczynie bardzo uroczyście”.
– Już w niedzielę, 21 lipca będziemy czcić św. Kingę podczas Mszy św., a od godziny 16.00 odbędą się przedstawienia i koncerty, na które zapraszają: burmistrz miasta i gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja, biblioteka, Centrum Kultury oraz Rada miasta. Początek na Placu Festynowym w Nowym Korczynie – wyjaśnia.
W środę, 24 lipca, przypada według kalendarza liturgicznego odpust św. Kingi. Msze św. w jej diecezjalnym sanktuarium odbędą się o godz.: 9.00, 11.00 i 18.00. Na sobotę 27 lipca zostały zaplanowane uroczystości diecezjalne. Rozpocznie je o godz. 11.00 modlitwa przy źródełku św. Kingi z udziałem bp. Jana Piotrowskiego, kapłanów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, zaproszonych gości, pielgrzymów i mieszkańców parafii. Następnie uczestnicy przejdą w procesji do kościoła św. Stanisława, w którym znajduje się diecezjalne sanktuarium św. Kingi. Procesji będzie towarzyszyła orkiestra im. Jana III Sobieskiego.
Młodzież z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Nowym Korczynie w strojach nawiązujących do średniowiecza odczyta historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyn” i przypomni treść dokumentu, w którym Stolica Apostolska ogłosiła św. Kingę patronką miasta.
O godzinie 12.00 bp Jan Piotrowski będzie przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów z diecezji kieleckiej, tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, którzy przybędą do sanktuarium z grupami pielgrzymów. Za oprawę muzyczną Eucharystii odpowiada Angelika Wojcieszak.
Tego dnia będzie możliwość zwiedzania sanktuarium i Nowego Korczyna. Zgłaszanie grup pielgrzymkowych telefonicznie pod numerem: 41-377-10-30 lub 505-098-593 oraz przy pomocy poczty elektronicznej pielgrzymka@sanktuariumkingi.pl. do 25 lipca 2024 r.
– Niech św. Kinga, którą czcimy otoczy nas swoją miłością, opieką, wyprasza dobre i liczne powołania do służby Bożej w Kościele, do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, do Sióstr Klarysek w Starym Sączu i wspiera w codziennym życiu nasze małżeństwa i rodziny – zachęca ksiądz kustosz.
Kinga (1234-1292) była córką króla węgierskiego Beli IV, została księżną krakowską oraz sandomierską – jako żona Bolesława Wstydliwego. Do jej zaręczyn doszło już w wieku pięciu lat, a ślub odbył się, gdy była dwunastolatką. Wraz z mężem złożyła śluby czystości. Słynęła z pobożności, wspierała Kościół, fundowała świątynie, przypisywano jej też istotny wpływ na rozwój polskiego górnictwa. Po śmierci księcia wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru klarysek w Starym Sączu.
Święta związana była z Nowym Korczynem przez ponad 20 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.