Drukuj Powrót do artykułu

Nowy ośrodek Caritas w Wawrzenku

15 maja 2018 | 21:10 | ks.kk | Warzenek Ⓒ Ⓟ

W południe w Ośrodku Szkoleniowo-Kolonijnym Caritas w Warzenku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku. Poświęcił go abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W uroczystej gali wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich, samorządowych, wolontariusze i przyjaciele gdańskiej Caritas.

– Siłą nośną nowego dzieła Caritas jest miłość. Ona daje mocny impuls do działania. Ten ośrodek, to przede wszystkim, wyjście naprzeciw osobom, które w wielu codziennych sprawach potrzebują wsparcia – ze względu na wiek czy niepełnosprawność. Nowy budynek to nasz wyraz troski i konkretna pomoc skierowana w ich stronę – mówił abp Głódź.

Metropolita dodał też, że najważniejsze w działaniach podejmowanych przez Caritas jest to, że nie stoją w miejscu. – Nie uprawiamy jakiegoś sztucznego “ideologizmu” – świadczą o tym czyny i tempo realizowanych przedsięwzięć.

– Dotychczasowa nasza działalność typowo kolonijna okazuje się być niewystarczająca. Potrzeb w samej działalności Caritas jest więcej, stąd konieczność stworzenia obiektu, którego brakowało w rejonie Trójmiasta. Funkcjonalność nowego obiektu pozwoli nam gościć osoby starsze oraz niepełnosprawne – stwierdził ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Zgromadzeni na uroczystości goście wysłuchali też pięknego koncertu w wykonaniu orkiestry “Vita, Activa”, która od 1995 roku działa w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Oddział w Gdańsku. To szczególna orkiestra złożona z 35 osób dorosłych, gdzie większość stanowią osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Nowy budynek Caritas w Warzenku urządzony został w nowoczesnym stylu. Do dyspozycji odwiedzających oddane zostały 23 pokoje z łazienkami, winda, a także duża sala szkoleniowo-konferencyjna z możliwością podziału na dwie
mniejsze. Całość cechuje brak barier architektonicznych. Budynek znajduje się przy jeziorze Tuchomskim, gdzie w niedługim czasie powstanie małe molo.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.