Nowy pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Dębkach – jutro odsłonięcie
23 sierpnia 2024 | 14:41 | dg | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
„Po czterdziestu latach od tragicznej śmierci Popiełuszki warto przywołać i wyrazić jego zwyczajność i cechy w formie figuracji pomnikowej” – przekonuje Tomasz Sobisz z gdańskiej ASP, autor pomnika ks. Jerzego Popiełuszki. Rzeźba zostanie uroczyście odsłonięta 24 sierpnia w Dębkach. Wydarzenie organizowane jest z okazji 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.
– To raczej był temat i wyzwanie dla dojrzałego artysty, który zrealizował już wiele pomników… To było wyzwanie wyjątkowe, ciekawe bo związane również z moim okresem dzieciństwa. Pamiętam jak z taśmy szpulowej mojej mamy odsłuchiwałem nagrania homilii Jerzego Popiełuszki. To był czas, kiedy kształtowała się tożsamość młodego chłopca… Wówczas słowa i głos Popiełuszki były dla mnie ważne – mówi KAI Tomasz Sobisz. – Dziś jako dojrzały artysta i profesor ASP w Gdańsku mam świadomość i przywilej wyboru realizacji, których się podejmuję. Dlatego właśnie zająłem się tym tematem rzeźbiarskim, czyli pomnikową figuracją Jerzego Popiełuszki, który był postacią wyjątkową, zasługującą bez wątpienia na upamiętnienie w takiej formie pomnikowej, dla utrwalenia również wartości i cech, jakie prezentował dla kolejnych pokoleń. To są prawdziwe powody podejmowanych artystycznych wyzwań – dodaje artysta.
Tomasz Sobisz wskazuje, że ks. Popiełuszko był inspirujący: „jego delikatny, wręcz rachityczny głos, pełen ożywczej mocy, inspirował setki, nawet tysiące ludzi. Pamiętam jego tragiczną śmierć i poszukiwania ciała… Już wtedy czułem, że to jest jakaś tragiczna historia, która dzieje się na naszych oczach. Po czterdziestu latach od tragicznej śmierci Popiełuszki warto przywołać i wyrazić jego zwyczajność i cechy w formie figuracji pomnikowej, cała reszta wartości przyjdzie z czasem… To właśnie na tych aspektach skupiałem się podczas kilku intensywnych tygodni pracy nad dziełem. Warto mieć w pamięci jego przesłanie: zło – dobrem zwyciężaj”.
Ks. Jerzy Popiełuszko przyjeżdżał do Dębek na wypoczynek. Znana jest historia, gdy ks. Jerzy wymknął się z domku letniskowego, uciekając przed milicyjną obławą.
Tu, w zaprojektowanym przez kaszubskiego architekta T. Torunga drewnianym kościółku, zbudowanym w 1935 r., 40 lat temu – 16 sierpnia 1984 r. – wygłosił jedną z ostatnich homilii przed swą męczeńską śmiercią.
Zachował się jej rękopis, w którym przeczytać możemy zapisane zielonym długopisem słowa: „Przebaczając, dajemy szansę temu, komu przebaczamy. Dajemy mu szansę również wkroczenia na drogę miłości. (…) Chrześcijańskie przebaczenie musi być przebaczeniem wspaniałomyślnym, a więc wypływającym z miłości, z dobroci serca, a nie z pogardy czy z lęku. Przebaczać naprawdę, po chrześcijańsku może tylko ten, kto jest wewnętrznie wolny. (…) Musimy być wolni duchowo, nawet wtedy, kiedy jesteśmy zniewoleni zewnętrznie przez takie czy inne ograniczenia, labirynty ustaw czy przepisów, w których nawet prawnicy się gubią”.
Uroczystość upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę odbędzie się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębkach (gmina Krokowa, ul. Zakonna 10) 24 sierpnia 2024 r. o godz. 15.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza święta, po której zostaną odsłonięte tablica pamiątkowa i pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Wydarzenie honorowym patronatem objął metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC. Organizatorami uroczystości są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Region Gdański NSZZ „Solidarność”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.