Nowy prowincjał franciszkanów konwentualnych w Gdańsku
13 marca 2020 | 18:02 | o. pc, kg (KAI) / hsz | Lębork/Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Ojciec Wojciech Kulig OFMConv objął 12 marca urząd nowego przełożonego prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego Zakonu Franciszkanów Konwentualnych z siedzibą w Gdańsku. Nastąpiło to we franciszkańskim Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku podczas trwającej obecnie X kapituły prowincjalnej, której przewodniczy minister generalny o. Carlos A. Trovarelli.
Po powitaniu zebranych przez miejscowego gwardiana o. Romana Ziołę przełożony generalny wyraził radość z samego spotkania z polskimi współbraćmi, podkreślając jednocześnie niezwykle uroczysty charakter instalacji nowego prowincjała. Z kolei przewodniczący Komisji Skrutacyjnej o. Michał Baranowski ogłosił wyniki głosowania na ministra prowincjalnego w listopadzie ub.r., a sekretarz Kapituły o. Łukasz Śliwiński odczytał dekret generała, zatwierdzający dokonany wybór.
Następnie o. Kulig złożył wyznanie wiary i przyrzeczenie wierności na ręce o. generała i zgromadzonych braci, po czym oni sami, po odśpiewaniu hymnu „Te Deum”, wygłosili akt posłuszeństwa swemu nowemu przełożonemu.
O. generał podziękował braciom z Lęborka za gościnność, a ustępującemu zarządowi prowincji, przede wszystkim prowincjałowi o. Janowi Maciejewskiemu i jego wikariuszowi o. Tomaszowi Ryłce, a także całej prowincji za ofiarowanie braci do posługi w zakonie. Wyraził pewność, że „o. Wojciech znajdzie wśród was gotowość do współpracy, gdyż jest to piękna prowincja”.
Mówiąc o „pięknych cechach ludzkich i zakonnych” nowego prowincjała, podkreślił jego „dar braterstwa, wewnętrzny spokój i wiarę”, dodając, że „będą one bezcenne do pełnienia tej posługi”. Zakończył swe wystąpienie życzeniem, aby nowy prowincjał przede wszystkim czuł się ojcem oraz aby „pomagał braciom prowadzić dobre życie duchowe i charyzmatyczne”.
„Wielki Post to czas pokuty. Musi być ona wpisana w nasze życie oraz ujawniać się w życiu naszym i naszej prowincji. To była droga naszego ojca, św. Franciszka” – zakończył swe pierwsze po wyborze przemówienie nowy minister prowincjalny franciszkanów konwentualnych z Gdańska.
Po wspólnym zdjęciu, wieńczącym tę uroczystość bracia udali się do Białogóry na dalszy ciąg obrad kapituły.
Ojciec Wojciech Kulig urodził się 8 stycznia 1972 r. w Kolbuszowej. W maju 1998 ukończył studia na wydziale administracji biznesu Bergen Community College w Paramus (stan New Jersey w USA). W następnym roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, składając w nim 10 grudnia 2005 profesję wieczystą w Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego. 5 maja 2007 przyjął święcenia kapłańskie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach i obronie pracy magisterskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał w 2007 tytuł magistra teologii. Pracował następnie duszpastersko w parafii w Gdyni.
W 2008 na VII kapitule zwyczajnej wybrano go na ekonoma prowincji. W czerwcu 2009 ukończył studia podyplomowe w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w zakresie zarządzania organizacjami, a w roku 2014 – Szkołę dla Spowiedników pod patronatem Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z Penitencjarią Apostolską. Na kolejnej kapitule w 2012 został wybrany wikariuszem prowincji, po czym w latach 2013-19 był poborcą Zakonu w Kurii Generalnej w Rzymie. Po powrocie do Polski rozpoczął posługę w Ostródzie. 30 listopada 2019 wybrano o. Wojciecha Kuliga na ministra prowincjalnego Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce i obecnie objął on ten urząd.
Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv) dzieli się w naszym kraju na trzy prowincje: najstarszą – św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w Krakowie, powstałą w 1517; Matki Bożej Niepokalanej w Warszawie (1939) i najmłodszą – św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku, istniejącą od 1986 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.