Nowy Rok w łódzkiej katedrze
02 stycznia 2018 | 08:00 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
W pierwszym dniu nowego roku Ewangelia ponownie kieruje naszą uwagę na Dziecię, którego narodziny były tak wielkim przełomem w dziejach człowieka i świata, że zaczęto go dzielić na ten przed Nim i ten po Nim – powiedział arcybiskup senior Władysław Ziółek.
W pierwszym dniu nowego roku, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, sumie katedralnej przewodniczył abp Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki.
W słowie skierowanym do wiernych zaznaczył, że dziś w sposób szczególny modlimy się o pokój. – Czy prawdziwy pokój znaczy tyle, że w jakimś czasie nie prowadzi się działań wojennych? – pytał abp Władysław. Jako chrześcijanie wiemy, że prawdziwy pokój ma swoje źródło w sercu człowieka. I nie sposób o tym zapomnieć. Tajemnica pokoju serca polega na pojednaniu z Bogiem, z sobą samym, z innymi ludźmi i z całym stworzeniem – zauważył.
Przypomniał, jak wielkie znaczenie w życiu każdego człowieka ochrzczonego ma fakt bycia chrześcijaninem. To przywilej, ale także konkretne zadanie. – Być chrześcijaninem to znaczy trwać w serdecznej więzi z Chrystusem, to kochać Matkę Kościół i żyć wszystkimi sprawami Kościoła, to być w świecie solą, która nie traci smaku, światłem, które nie przestaje promieniować na otoczenie – podkreślił.
W końcowej części homilii ksiądz arcybiskup senior przypomniał o tym, że – na progu każdego nowego roku liturgia Kościoła kieruje nasz wzrok ku Maryi. Dziś czcimy tajemnicę jej Bożego macierzyństwa. Ona jest strażniczką tego czasu, który jest przed nami. O Niej mówi dziś ewangelista, że „ zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”. Wpatrzeni w Nią chcemy za Jej wzorem – rozważać w naszych sercach – przed Bogiem – sprawy naszego życia, sprawy Kościoła, Ojczyzny i świata – zakończył kaznodzieja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.