Drukuj Powrót do artykułu

Nowy rząd Hiszpanii rozpocznie walkę z Kościołem?

06 czerwca 2018 | 01:49 | vaticannews.va / mip | Madryt Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kard. Ricardo Blázquez pogratulował nowemu premierowi tego kraju. Socjalista Pedro Sánchez w ubiegły piątek nieoczekiwanie został szefem rządu po wotum nieufności wobec Mariana Rajoya z prawicowej Partii Ludowej.

Kard. Blázquez zapewnia premiera o swojej modlitwie, aby “Bóg udzielił mu światła i siły w sprawowaniu tak wielkiej odpowiedzialności, jaką powierzył mu naród hiszpański”.

Przewodniczący episkopatu podkreśla, że chodzi o “służbę dobru wspólnemu, jedność, dobrobyt i spójność społeczną kraju, pokój, sprawiedliwość, wolność i dobro wspólne wszystkich obywateli”. Jednocześnie zapewnia o gotowości do współpracy z “prawowitymi władzami państwa na rzecz dobra wspólnego”.

Jest to pierwsza oficjalna reakcja hiszpańskich biskupów po objęciu władzy przez Sáncheza. Panuje ostrożność i oczekiwanie na pierwsze kroki nowego rządu.

W czasie ostatnich wyborów socjalista Pedro Sánchez zapowiedział szereg kroków uderzających w Kościół, m.in. wypowiedzenie umów ze Stolicą Apostolską, usunięcie lekcji religii ze szkół czy wstrzymanie dotacji dla szkół katolickich. Brak Biblii i krzyża podczas zaprzysiężenia dla wielu jest znakiem modelu państwa laickiego, który promuje Pedro Sánchez. Według innych łatwiej będzie uderzyć w Kościół, niż rozwiązać poważne problemy ekonomiczne kraju, czy też polityczne z Katalonią.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.