Nowy Sącz: uzdrowienia i nawrócenia, czyli 20 lat Grupy Modlitewnej św. o. Pio
09 marca 2019 | 21:39 | eb | Nowy Sącz Ⓒ Ⓟ
20 lat ma sądecka Grupa Modlitewna św. ojca Pio. Była pierwszą w diecezji tarnowskiej. Dziś jest ich ponad 60 i gromadzą ok. 20 tys. osób. Wielu z nich za wstawiennictwem św. o. Pio doznało łask m.in. uzdrowienia i nawrócenia.
W tym gronie jest Marek z Brzeska, którego życie zmieniło się, bo przed laty, jak mówi, był wierzący, ale nie praktykujący. „Obudziłem się kiedyś w nocy i zapragnąłem zmian w moim życiu. W ciągu dnia poszedłem na Mszę św., by się pomodlić i wtedy właśnie była inauguracja brzeskiej Grupy św. o. Pio. Nasłuchałem się i postanowiłem chodzić na spotkania czcicieli tego świętego” – opowiada mężczyzna. Dziś Marek podkreśla, że wiara to sens jego życia, a o. Pio jest jego ulubionym świętym. „Ja przed laty nadużywałem alkoholu, moje małżeństwo się rozpadało, a dzięki Grupie Modlitewnej o. Pio jestem dziś innym człowiekiem. W ubiegłym roku obchodziliśmy z żoną 25-lecie małżeństwa. Ks. Andrzej Liszka przewodniczył Mszy św. z tej okazji” – dodaje wzruszony mężczyzna.
Ks. Andrzej Liszka, koordynator diecezjalny Grup Modlitewnych ojca Pio, zna więcej podobnych historii. „Osoby niewierzące też trafiają na nasze spotkania modlitewne, nawet z ciekawości, czekając na swoich przyjaciół czy bliskich, którzy trzy godziny są w kościele, bo tyle czasu trwa modlitwa. Kiedyś pewne osoby właśnie w takich okolicznościach weszły tylko na chwile do kościoła i już zostały, a później przyjeżdżały, by się z nami modlić” – dodaje.
Ks. Liszka mówi o czcicielach św. o. Pio, że to ludzie, którzy kochają Kościół. „Przychodzą młodzi, rodziny z małymi dziećmi oraz starsi. Owocami tych Grup są modlitwa i formacja. Jest wiele próśb i podziękowań za uzdrowienia i nawrócenia” – podkreśla.
Dziś w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączy odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia. Była to okazja do świętowania 20-lecia Grupy Modlitewnej św. o. Pio w Nowym Sączu. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.
– Dla wszystkich grzeszników ojciec Pio był żywym znakiem Bożego Miłosierdzia. Większość swojego czasu spędzał w konfesjonale; tam właśnie, za jego pośrednictwem, codziennie dokonywały się największe nawrócenia, cuda Bożego miłosierdzia. On sam walczył o zbawienie każdego przychodzącego do niego grzesznika – powiedział bp Jeż w homilii.
Zwracając się do członków Grup Modlitwy, biskup mówił, że są spadkobiercami św. ojca Pio, a dziedzictwem, które im zostawił, jest świętość. „Jego troską kapłańską i ojcowską było to, żeby ludzie powrócili do Boga, żeby mogli doświadczyć Jego miłosierdzia i wewnętrznie odnowieni odkryli piękno i radość bycia chrześcijanami, życia w komunii z Jezusem, przynależności do jego Kościoła i życia Ewangelią. Dni życia ojca Pio były przeżywanym różańcem, nieustającą modlitwą i przyswajaniem tajemnic Chrystusa w duchowej jedności z Maryją. To wszystko miało swój szczyt w celebracji Mszy Świętej: tam jednoczył się w sposób pełny z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem” – podkreślił bp Jeż.
Pierwsze spotkanie sądeckiej Grupy św. o. Pio odbyło się 4 września 1999 r. Zgromadziło około 50 osób. Z każdym spotkaniem przybywało uczestników i sympatyków Grupy ze wszystkich parafii nowosądeckich i okolicznych miejscowości. Dziś w spotkaniach w Nowym Sączu uczestniczy do dwóch tysięcy osób.
W ciągu 20 lat w diecezji tarnowskiej powstało ponad 60 Grup Modlitewnych św. o. Pio. Gromadzą one ok. 20 tys. osób. „Kolejne parafie czekają na powstanie Grup ” – cieszy się ks. Andrzej Liszka.
Sądecka grupa prowadzi też księgę łask za wstawiennictwem św. o. Pio. Zawiera ona tysiące próśb i podziękowań.
Dla Magdaleny grupa to modlitewne zaplecze. „Grono czcicieli św. o Pio modliło się za mnie kiedy zachorowałam, czego efektem jest łaska uzdrowienia. Historia życia o. Pio, jego doświadczenia zainspirowały mnie do wybrania Go na pośrednika u Pana Boga” – dodaje mieszkanka Nowego Sącza.
Grupa Ojca Pio gromadzi się na wspólnych modlitwach oraz Eucharystii w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 19.00 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Czciciele o. Pio organizują cyklicznie charytatywny festyn rodzinny. Każdego roku owocem tego wydarzenia są stypendia dla zdolnej młodzieży, pomoc rodzinom potrzebującym oraz wsparcie misji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.