Nowy sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej
09 lutego 2013 | 10:45 | kg (KAI/B-I) / pm Ⓒ Ⓟ
Były minister kultury i informacji Arabii Saudyjskiej Ijad ben Amin Madani został nowym sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI).
Ogłosił to 7 lutego prezydent Egiptu Muhammad Mursi podczas zamknięcia w Kairze dwudniowego XII spotkania na szczycie tego stowarzyszenia. Saudyjczyk zastąpi na tym stanowisku Turka Ekmeleddina İhsanoğlu, który piastował je od 2005. OWI jest drugą po ONZ organizacją międzynarodową pod względem wielkości.
E. İhsanoğlu urodził się w Kairze w 1943 w rodzinie tureckiej. Ma za sobą w zakresie historii sztuki i nauki w Kairze i Ankarze. Od 1984 jest profesorem. Jest żonaty i ma 3 dzieci. Jest cenionym naukowcem, intelektualistą i dyplomatyczne, zwłaszcza jako zwolennik dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Zajmuje się m.in. zagadnieniami wymiany kulturalnej między krajami islamskimi a Zachodem oraz związkami między nauką a religią.
İhsanoğlu ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. z Azerbejdżanu, Pakistanu, Egiptu, Senegalu, Dżibuti, Rosji, Iranu i Jordanii. W 2007 otrzymał międzynarodową Nagrodę Rotariańską za zasługi w walce z wirusem polio.
Urodził się w 1937 w świętym mieście islamu – Mekce. W rządzie Arabii Saudyjskiej pełnił różne funkcje, m.in. w latach 1999-2005 był ministrem ds. hadżdżu [pielgrzymki do miejsc świętych, którą każdy pobożny muzułmanin powinien odbyć przynajmniej raz w życiu – KAI], po czym do 2009 kierował ministerstwem kultury i informacji swego kraju.
Organizacja Współpracy Islamskiej jest drugą po ONZ organizacją międzynarodową pod względem wielkości. Powstała w 1971 jako Organizacja Konferencji Islamskiej (OKI). W stolicy Maroka zebrali się wówczas szefowie i wysokiej rangi przedstawiciele 24 państw muzułmańskich, którzy postanowili, że należy przeprowadzać w miarę regularne konsultacje w celu ściślejszej współpracy między nimi na płaszczyźnie gospodarczej, kulturalnej i duchowej. Bezpośrednim powodem ich spotkania było podpalenie (przez chrześcijańskiego turystę) w tymże roku słynnego meczetu al-Aksa w Jerozolimie.
Na 38. sesji Rady Ministrów Spraw Zagranicznych 28 czerwca 2011 w stolicy Kazachstanu – Astanie zmieniono nazwę organizacji na obecną.
Dziś do OWI należy 57 państw, z tym że 16 sierpnia ub.r. zawieszono w prawach członkowskich Syrię ze względu na toczącą się tam wojnę domową. Ponadto status obserwatorów ma w Organizacji 5 dalszych państw, m.in. Bośnia i Hercegowina i Rosja, a o członkostwo ubiegają się Indie i Filipiny.
Siedziba Organizacji mieści się w saudyjskim mieście Dżidda. Najwyższym forum stowarzyszenia jest konferencja, zbierająca się dość nieregularnie, co 3-4 lata. W ramach OWI działa kilka stałych organizmów, m.in. Muzułmański Fundusz Rozwoju, Muzułmański Bank Rozwoju i wspomniana Rada Ministrów Spraw Zagranicznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.