Drukuj Powrót do artykułu

Nowy sekretarz Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski

26 października 2017 | 11:34 | Warszawa / archwwa.pl / bd Ⓒ Ⓟ

Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. Krzysztof Pawlina został mianowany nowym sekretarzem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Pokieruje również zespołem, który dookreśli status teologii i prawa kanonicznego w nowej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Projekt ten znajduje się obecnie na etapie opiniowania.

– Środowisko teologów dostrzegło wiele spraw, które należałoby uwzględnić w nowej ustawie, dlatego przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu zdecydował się powołać zespół złożony z 8 przedstawicieli, aby przygotować nasze propozycje dotyczące statusu teologii i prawa kanonicznego – wyjaśnił ks. prof. Pawlina.

Do tej pory teologia była dziedziną, a w projekcie nowej ustawy została ujęta jako dyscyplina w ramach dziedziny nauk humanistycznych. – Prawo kanoniczne również nie zostało odpowiednio uwzględnione – zauważa rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Dodaje, że dyskusja o autonomii teologii jako nauki trwa od wielu lat, ale projekt nowej ustawy nie uwzględnił dotychczasowych ustaleń zawartych w obecnie obowiązującym prawie.

Zespół, którym pokieruje ks. prof. Pawlina ma wypracować propozycje rozwiązań, które w przyszłości zostaną przez stronę kościelną przekazane ministrowi Gowinowi, jako autorowi ustawy. Pierwsze spotkanie zespołu zaplanowano na 9 listopada w rektoracie PWT w Warszawie.

Czytaj także: Teologia i media – 25 lat studiów dziennikarskich na UKSW

Jako sekretarz Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Pawlina będzie najbliższym współpracownikiem przewodniczącego tego gremium – abp. Marka Jędraszewskiego. Do jego zadań będzie należało, m.in. przygotowywanie spotkań oraz kontakty z rektorami i dziekanami wydziałów teologicznych, a także z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ks. prof. Krzysztof Pawlina od 2010 r. jest rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. W latach 1997-2010 był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Od 2016 r. jest także przewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Teologicznych w Polsce.

Wersja do druku

Przeczytaj także

25 października 2017 13:58

Celem nadziei jest raj – przebywanie na zawsze z Bogiem

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.