Drukuj Powrót do artykułu

Górale upamiętnili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

14 grudnia 2018 | 08:26 | jg | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ

Msza św., Apel pamięci, składanie wiązanek kwiatów i utworzenie krzyża świetlnego – tak przebiegały w Nowym Targu 13 grudnia wieczorem uroczystości związane z 37. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Katarzyny nieopodal nowotarskiego Rynku. – Trzeba pamiętać o tamtych wydarzeniach. To dla nas wyzwanie, którego mottem jest wyraz Solidarność i zawołanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby zło dobrem zwyciężać. Nie dopuśćmy też do sytuacji, aby kiedykolwiek Polak stanął przeciwko Polakowi – mówił ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

Liturgię uświetnili członkowie nowotarskiego oddziału NSZZ “Solidarność”. Przedstawiciel związku w procesji z darami przyniósł publikację pt. “Popiełuszko”. Były liczne delegacje pocztów sztandarowych szkół, urzędów, organizacji wojskowych i grup rekonstrukcyjnych, Związku Podhalan.

Ostatnim punktem w programie obchodów rocznicy wybuchu stanu wojennego była modlitwa przy Krzyżu Katyńskim, który stoi na zewnątrz świątyni. W czasie apelu wspomniano wszystkich, którzy domagali się wolnej ojczyzny albo polegli w walkach za Polskę. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, wśród nich była delegacja magistratu na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą.

Uczestnicy wydarzenia na zakończenie utworzyli także z małych zniczy krzyż.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.