Nowy Targ: komisja wyborcza na plebanii
22 listopada 2010 | 09:47 | jg Ⓒ Ⓟ
W Nowym Targu jedna z komisji wyborczych mieściła na plebanii przy kościele św. Jadwigi Królowej. Niektórzy z górali na Podhalu na głosowanie przyszli w strojach regionalnych.
Lokal udostępnił proboszcz, ks. Henryk Paśko. Wcześniej komisja mieściła się w budynku zaplecza miejskiego stadionu. Ze względu na fatalny stan budynku tym roku pracownicy Krajowego Biura Wyborczego nie zgodzili się, by mieścił się tam lokal wyborczy. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, mamy bardzo dobre warunki – mówiła Agnieszka Al-Ani, przewodnicząca komisji na nowotarskiej plebanii.
W lokalu wyborczym na plebanii głosowali mieszkańcy ze wschodniej części stolicy miasta, m.in. z ul. Ludźmierskiej, która jest jednocześnie głównym traktem drogowym do Ludźmierza. – Szukaliśmy innego lokalu, ale w tej części miasta nie wielu obiektów publicznych, stąd postanowiliśmy o lokalizacji na plebanii – mówiła Stanisława Sołtysek, sekretarz miasta Nowy Targ. Wszelkie formalności zostały załatwione z Caritas, a nie z proboszczem.
W podziemiach plebanii, gdzie mieścił się lokal wyborczy, znajduje się niedawno oddana Stacja Caritas Archidiecezji Krakowskiej – „żywy” pomnik Jana Pawła II.
Stacja pielęgniarsko-rehabilitacyjna, gdyż taki charakter ma ośrodek Caritas w Nowym Targu, działa w formie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Pracownicy stacji pomagają chorym w drobnych zabiegach pielęgniarskich i rehabilitacyjnych. Pomieszczenia udostępnił proboszcz, sprzęt zapewniła Caritas, utrzymywanie stacji wziął na siebie nowotarski magistrat. – Stacja Caritas to pomysł sprzed pięciu lat wywołany uchwałą Rady Miasta po śmierci Jana Pawła II, honorowego obywatela Miasta Nowego Targu, aby upamiętnić jego pontyfikat, jego zasługi nie poprzez ufundowanie kolejnego pomnika, a poprzez stworzenie obiektu służącemu mieszkańcom – przypomniał Marek Fryźlewicz, nowotarski burmistrz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.