Drukuj Powrót do artykułu

Nowy Targ: liturgia Wielkiego Czwartku z ołtarzem Wieczerzy Pańskiej w tle

30 marca 2018 | 09:52 | jg | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ

To jeden z niewielu w Europie i na świecie wystrój ołtarza głównego w świątyni. Na wiernych spogląda wielki Chrystus z dwunastoma apostołami. Tak wygląda wnętrze kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Liturgia Wielkiego Czwartku ma zatem w tej świątyni bardzo symboliczny wymiar.

Pomysł na ołtarz związany z Wieczerzą Pańską zrodził się w latach 50. XX wieku. Opracowanie planów i realizację tego przedsięwzięcia powierzono Mieczysławowi Stobierskiemu. Gotowy ołtarz i nowy kościół konsekrował w 1962 r. bp Julian Groblicki z Krakowa.

Liturgii w nowotarskiej świątyni przewodniczył ks. wikary Michał Mroszczak, a kazanie wygłosił ks. prałat Stanisław Strojek, proboszcz parafii i dziekan nowotarski.

– W noc Wielkiego Czwartku Jezus wie, że nadeszła Jego godzina, by pomiędzy sobą, a człowiekiem przerzucić niezniszczalny most miłości – mówił ks. Strojek.

Wśród kapłanów sprawujących liturgię był także ks. prałat Władysław Zązel, który jest rezydentem w nowotarskiej parafii pw. NSPJ.

Z nowotarskiej parafii wywodzi się wielu kapłanów, m.in. ks. prałat Andrzej Fryźlewicz, wieloletni sekretarz kard. Franciszka Macharskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.