Nowy Targ: parafia nagrodzona za energooszczędny kościół
12 października 2012 | 09:19 | jg Ⓒ Ⓟ
W IX edycji konkursu miesięcznika gospodarczego „Nowy Przemysł” jedno z wyróżnień przypadło parafii pw. bł. Jana Pawła II w Nowym Targu, na której terenie stoi nowa, energooszczędna świątynia.
Wyróżnienia – „Nowe Impulsy” – przyznawane przez miesięcznik „Nowy Przemysł” otrzymują podmioty za wprowadzanie nowej jakości w polskiej gospodarce, zwłaszcza w sektorze energetyczno-paliwowym. Wśród nagrodzonych jest nowotarska parafia pw. Bł. Jana Pawła II.
W stolicy Podhala powstał pierwszy w Europie kościół, w którym uwzględniono najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego. – To pierwszy pasywny obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy były niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc – mówi proboszcz parafii ks. Jan Karlak.
Architekt Małgorzata Sawicka przypomina, że walory budynku pasywnego osiągnięto, wykorzystując nowoczesne materiały oraz rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Również sama bryła kościoła, umiejętnie wkomponowana w otoczenie, została zaprojektowana tak, by sprzyjała racjonalnemu gospodarowaniu ciepłem.
Organizatorzy Kongresu podkreślali, że wszystkie wyróżnione lokalne przedsięwzięcia są nowatorskie, pionierskie w skali kraju, a ich inicjatorzy odważnie przekroczyli granicę rutyny, dając impuls dla kolejnych projektów w dziedzinie efektywności energetycznej.
Parafię pw. bł. Jana Pawła II erygował kard. Stanisław Dziwisz. Bryłę świątyni można dostrzec ze znanego traktu komunikacyjnego z Zakopanego do Krakowa. Podczas poświęcenia kościoła, które odbyło się w 2011 r. Biskup Krakowa podarował wspólnocie wiernych relikwie z krwią bł. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.