Nowy Targ: pierwszy pochówek na nowym cmentarzu
02 sierpnia 2016 | 20:49 | jg Ⓒ Ⓟ
Na nowootwartym cmentarzu w Nowym Targu odbył się pierwszy pochówek. Udostępniony na cele grzebalne teren to prawie 2 hektary ziemi. Nekropolia będzie powiększana. Znajduje się niepodal miejskiego lotniska, skąd rozpościera się piękny widok na Tatry.
Rozpoczęcia budowy nowego cmentarza mieszkańcy oczekiwali długo. Inwestycja przesuwała się w czasie z dwóch przyczyn: miasto miało niemałe trudności z pozyskaniem terenu, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zmieniał zdanie w sprawie odprowadzenia wód opadowych, mimo uzgodnionych z nim wcześniej zapisów w planie przestrzennym.
Inwestycja kosztowała ponad 3 miliony 600 tys. zł. Ten pierwszy etap budowania nekropolii był najdroższy, ponieważ wiązał się z budową drogi dojazdowej, doprowadzeniem wody i energii elektrycznej, budową instalacji wodociągowej. Prawie 2-hektarowy teren został ogrodzony: od strony północnej, czyli od wejścia głównego – ozdobnym murem z piaskowcowego ciosu. Wzdłuż granic nowego cmentarza ciągnie się ogrodzenie segmentowe. Wyznaczone są kwatery, alejki i miejsca parkingowe. U wejścia przesuniętego bardziej ku zachodowi, stanął duży, drewniany krzyż. Czynne są hydranty między alejkami, działa oświetlenie. Rosną świeżo zasadzone drzewa i krzewy. Wzdłuż głównej alei zamontowano ławki. Umieszczona przy wejściu tablica informuje o godzinach otwarcia cmentarza i biura oraz siedzibie administrującego obiektem Miejskiego Zakładu Zieleni i Rekreacji.
Cmentarny areał był przygotowany już na wiosnę. Wtedy – zgodnie z wytycznymi służb dopuszczających do użytkowania – pozostawało jedynie stworzyć warunki do ekshumacji.
Pierwszy pochówek odbył się po Mszy żałobnej odprawionej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ponieważ nowy cmentarz nie ma jeszcze kaplicy ani Domu Przedpogrzebowego. Powstaną one w kolejnym etapie. Na nowym cmentarzu zaplanowane jest też kolumbarium.
Cały jego teren to dziesięć hektarów, z tego na pochówki przeznaczonych jest siedem. Udostępniona ostatecznie powierzchnia powinna jednak zapewnić ok. 2.000 miejsc grzebalnych. Zapotrzebowanie na nowe miejsca oszacować jednak trudno, ponieważ na starym cmentarzu istnieje już sporo dużych grobowców rodzinnych, gdzie np. na sześć miejsc wykorzystane jest na razie jedno. Niewielką ilość miejsc administracja cmentarza co roku odzyskuje z powodu upływu terminu, na jakim one opłacone i braku ponowienia opłat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.