Drukuj Powrót do artykułu

Nowy Targ: podhalańscy artyści przekazują swoje prace na cele charytatywnej fundacji

14.09.2017 , jg, Nowy Targ, 14-09-2017 Ⓒ ℗

Dobro idzie w parze z pięknem o czym zaświadczają członkowie Fundacji im. Adama Worwy podczas cyklu „Spotkania przy Ruczaju”, które odbywają się w Nowym Targu. W ramach wydarzenia znani podhalańscy artyści prezentują swoje prace, następnie kilka swoich dzieł przekazują fundacji. Obrazy są licytowane na aukcjach charytatywnych. Jeden z nich udało się sprzedać nawet za ponad 5 tys. zł.

Gościem ostatniego wydania „Spotkań przy Ruczaju” zorganizowanego już po raz dwudziesty była Barbara Piszczór. Artystka urodziła się i żyje na Podhalu w wiosce Suche koło Poronina. Ukończyła wydział malarstwa na ASP w Krakowie u prof. Stanisława Rodzińskiego i prof. Jacka Waltosia. – Malarstwo traktuję jako coś wyjątkowego. Daje mi ono poczucie spełnienia i szczęścia. Jest też terapią i wyzwaniem. W malarstwie najbardziej fascynują mnie ludzie, pejzaż i autoportrety – mówiła artystka w czasie wernisażu.

„Spotkanie przy Ruczaju” uświetnił swoim występem nowotarski dentysta i muzyk Bogdan Ćwiertnia wraz ze swoją córką.

Po wernisażu artyści przekazują na rzecz fundacji swoje prace, które można później nabyć na imprezach charytatywnych. W trakcie wernisażu można było również wesprzeć działania fundacji dobrowolnym datkiem. Niegdyś jeden z obrazów, który był wystawiony na aukcji organizowanej przez fundację, został sprzedany za ponad 5 tys. zł.

– U nas dobro idzie zawsze w parze z pięknem – mówi Alicja Chodorowicz z Fundacji im. Adama Worwy. „Spotkania przy Ruczaju” zawsze są okazją do tego, aby podsumować ostatnie tygodnie pracy. – Dziękujemy wszystkim za nieustanne wsparcie. Cieszymy się, że jesteśmy potrzebni i tyle spraw mamy na głowie – podkreśla Chodorowicz.

Choć nie brakuje i chwil trudnych, bo nie zawsze udaje się wyjść podopiecznym na prostą. – W ostatnich tygodniach pożegnaliśmy bardzo młodych chłopaków – Maksyma i Kamila, którzy zmagali się z chorobą nowotworową – przyznaje pani Alicja. W tej chwili fundacja szczególnie prosi o wsparcie i modlitwę dla drugiego Kamila, który również zmaga się z nowotworem. – Trzymamy za niego kciuki. Kamil został poddany specjalnej operacji 3D, o czym nawet donosiły media – opowiada Chodorowicz.

Obecnie fundacja otacza opieką 38 osób, są one objęte, np. pomocą rehabilitanta. Fundacja prowadzi także wypożyczalnię sprzętu medycznego. Dysponuje liczbą ponad stu łóżek dla osób chorych. W tej chwili żadnego nie ma na stanie. Sprzęt wypożyczany jest za darmo. Fundacja zajmuje się koordynacją akcji „Pola Nadziei” na terenie Podhala. Już w czasie wernisażu można było zabrać cebulki żonkili.

Członkowie Fundacji im. Adama Worwy wezmą udział w Międzynarodowych Targach Dobroczynności, które od czwartku zaczynają się w Krakowie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.